KETCHIKAN (KDN) — The Ketchikan High School swim and dive team joined several high schools in Juneau this past weekend.

Squads from Thunder Mountain, Juneau-Douglas, Craig, Sitka, Wrangell and Petersburg also participated, as the teams from across Southeast finished their regular season in the capital city.

Kayhi is scheduled to host the Region V meet on Oct. 29-30 at the Gateway Aquatic Center, and the state meet is set for Nov. 5-6 in Juneau.

The Juneau Invitational, this past weekend, was hosted as two separate meets on Oct. 15 and Oct. 16.

Here are results from the Juneau Invitational:

2021 Juneau HS Invitational

Friday, Oct. 15

GIRLS

200 Medley Relay Girls

1) Thunder Mountain: Caitlin Sanders, Jamie Heidersdorf, Nancy Liddle, Olivia Mills, 1:55.29; 2) JDHS: Tahlia Gerger, Emma Fellman, Samantha Schwarting, Pacific Ricke. 1:56.37; 3) TMHS: Gabrielle Anderson, Jenny Chester, Sadie Jenkins, Nova Brakes-Hines. 2:04.19; 4) Craig: Manami Lehman, Taiya Wells, Ada Creighton, Sierra Nelson. 2:04.55; 8) Ketchikan, Marta Schkrohowsky, Emilee Caskey, Lauren Olson, Matilda Raber. 2:25.12.

200 Freestyle Girls

1) Razie Guillory, Sitka: 2:09.06; 2) Nova Brakes-Hines, TMHS: 2:15.46; 3) Gabrielle Anderson, TMHS: 2:19.42; 4) Myleigh Sambarano, Ketchikan: 2:21.62; 6) Kyla Ashmon, Craig: 2:42.79; 7) Savannah Stamon, Craig: 3:33.36.

200 IM Girls

1) Emma Fellman, JDHS: 2:16.20; 2) Samantha Schwarting, JDHS: 2:18.59; 3) Pacific Ricke, JDHS: 2:22.60; 6) Ada Creighton, Craig: 2:23.88; 11) Kaitlyn Kleeman, Ketchikan: 3:05.69; 12) Kyleigh McCoy, Craig: 3:42.52.

50 Freestyle Girls

1) Renee Roberts, Wrangell: 25.77; 2) Olivia Mills, TMHS: 25.78; 3) Allie Morgan, Petersburg: 26.31; 6) Manami Lehman, Craig: 28.50; 8) Sierra Nelson, Craig: 29.05; 15) Kristall Bullock, Ketchikan: 30.88; 16) Matilda Raber, Ketchikan: 31.20; 17) Alisha Armstrong, Wrangell: 31.37; 18) Meriedi Morrison, Sitka: 31.97; 19) Teslin Smith, TMHS: 32.85; 20) Emily Bolling, Ketchikan: 34.99; 21) Ava Baird, JDHS: 37.35; 22) Kellyn Briggs, Ketchikan: 41.57; 23) Olivia Olson, Ketchikan: 48.51.

100 Butterfly Girls

1) Nancy Liddle, TMHS: 1:04.61; 2) Jamie Heidersdorf, TMHS: 1:09.61; 3) Lucia Chapell, Haines: 1:10.04.

100 Freestyle Girls

1) Renee Roberts, Wrangell: 55.38; 2) Olivia Mills, TMHS: 55.79; 5) Ada Creighton, Craig: 58.42; 9)  Taiya Wells, Craig: 1:03.72; 14) Marta Schkrohowsky, Ketchikan: 1:10.81; 18) Emilee Caskey, Ketchikan: 1:18.60; 20) Savannah Stamon, Craig: 1:34.21; 21) Olivia Olson, Ketchikan: 1:56.37.

500 Freestyle Girls

1) Pacific Ricke, JDHS: 5:30.86; 2) Nancy Liddle, TMHS: 5:32.24; 3) Emily Delgado, JDHS: 6:07.59; 4) Jenny Chester, TMHS: 6:11.75; 5) Lauren Olson, Ketchikan: 6:18.40; 6) Brooklyn Kanouse, JDHS: 6:48.17.

200 Freestyle Relay Girls

1) Craig: Ada Creighton, Sierra Nelson, Taiya Wells, Manami Lehman. 1:51.69; 2) JDHS: Parker Boman, Erin MacDonald, Madelyn Boman, Addison Mallott, 1:51.74; 3) TMHS: Jenny Chester, Teslin Smith, Sadie Jenkins, Alex Jenkins. 1:55.99; 4) Ketchikan: Myleigh Sambarano, Kristall Bullock, Matilda Raber, Marta Schkrohowsky, 2:00.48; 6) Ketchikan: Emily Bolling, Kellyn Briggs, Ava Elerding, Olivia Olson. 2:41.80.

100 Backstroke Girls

1) Caitlin Sanders, TMHS: 1:03.36; 2) Samantha Schwarting, JDHS: 1:03.92; 3) Emma Gassman, Sitka: 1:04.25; 5) Manami Lehman, Craig: 1:06.13; 8) Lauren Olson, Ketchikan: 1:12.23; 9)  Ava Elerding, Ketchikan: 1:16.26; 10) Kristall Bullock, Ketchikan: 1:23.26; 12) Kyla Ashmon, Craig: 1:31.42; 13) Emilee Caskey, Ketchikan: 1:34.77.

100 Breaststroke Girls

1) Emma Fellman, JDHS: 1:09.00; 2) Parker Boman, JDHS: 1:13.06; 3) Addison Mallott, JDHS: 1:18.08; 4) Taiya Wells, Craig: 1:19.45; 5) Sierra Nelson, Craig: 1:21.31; 8) Myleigh Sambarano, Ketchikan: 1:27.50; 10) Kaitlyn Kleeman, Ketchikan: 1:47.15; 11) Kyleigh McCoy, Craig: 1:58.10.

400 Freestyle Relay Girls

1) JDHS: Tahlia Gerger, Emma Fellman, Pacific Ricke, Samantha Schwarting, 3:51.11; 2) TMHS: Nancy Liddle, Jamie Heidersdorf, Olivia Mills, Caitlin Sanders, 3:51.35; 3) JDHS: Isabella Cadigan McAdoo, Erin MacDonald, Emily Delgado, Ava Baird. 4:46.97.

One Meter Diving Girls

1) Emily Bolling, Ketchikan, 145.55; 2) Kellyn Briggs, Ketchikan, 130.20; 3) Gabby Brown, JDHS, 111.20; 4) Ava Elerding, Ketchikan, 93.70.

BOYS

200 Medley Relay Boys

1) TMHS: Benson Boudreaux, Karthik Sanguni, Sven Rasmussen, Patrick Foy, 1:41.65; 2) JDHS: Tytan Frawley, Matthew Plang, Chaz VanSlyke, Adrell Mulgrew-Truitt, 1:42.31; 3) Craig: Wesley Mank, Grant Maygren, Ethan Dill, Elias Mank, 1:47.48;  7) Ketchikan: Eli Lundburg, Alec Lundburg, Easton Yoder, James Connolly. 2:12.89.

200 Freestyle Boys

1) Ethan Dill, Craig: 1:52.09; 2) John Bullock, Ketchikan: 1:55.62; 3) Vanya Dubiaha, Sitka: 2:00.13; 4) Larry Kuharich, Ketchikan: 2:00.87; 5) Tully Rice, Craig: 2:07.92; 7) Ty Woods, Ketchikan: 2:14.04.

200 IM Boys

1) Patrick Foy, TMHS: 1:54.81; 2) Tytan Frawley, JDHS: 2:04.49; 3) Chaz VanSlyke, JDHS: 2:06.95; 6) Trevor Dash, Ketchikan: 2:16.33; 9)  Eli Lundburg, Ketchikan: 2:42.40; 10) Carter Bergtold, Craig: 3:20.19.    

50 Frestyle Boys

1) Ethan Dill, Craig: 22.84; 2) Wesley Mank, Craig: 23.08; 3) Karthik Sanguni, TMHS: 23.45; 6) Elias Mank, Craig: 24.47; 11) Alec Lundburg, Ketchikan: 25.41; 15) Andrew Hildabrand, Ketchikan: 27.17; 16) Benjamin Dill, Craig: 27.56; 17) Easton Yoder, Ketchikan: 28.88.

100 Butterfly Boys

1) Benson Boudreaux, TMHS: 55.29; 2) Nikolai Siekawitch, Wrangell: 56.07; 3) Matthew Plang, JDHS: 57.46; 5) Andrew Hildabrand, Ketchikan: 1:13.82; 6)Benjamin Dill, Craig: 1:18.60.

100 Freestyle Boys

1) Benson Boudreaux, TMHS: 55.29; 2) Nikolai Siekawitch, Wrangell: 56.07; 3) Matthew Plang, JDHS: 57.46; 5) Andrew Hildabrand, Ketchikan: 1:13.82; 6) Benjamin Dill, Craig: 1:18.60.    

500 Freestyle Boys

1) Matthew Rice, Sitka: 5:07.69; 2) Samson Anderson, TMHS: 5:26.31; 3) Kyan Klinger, Ketchikan: 5:35.17; 4) Ty Woods, Ketchikan: 6:03.28.

200 Freestyle Relay Boys

1) Craig: Wesley Mank, Elias Mank, Grant Maygren, Ethan Dill, 1:35.76; 2) Ketchikan: Kyan Klinger, Trevor Dash, Larry Kuharich, John Bullock, 1:37.13; 3) Wrangell: Jimmy Baggen, Tyson Messmer, Jack Roberts, Nikolai Siekawitch, 1:37.45; 7) Ketchikan: Andrew Hildabrand, James Connolly, Ty Woods, Alec Lundburg, 1:49.45.

100 Backstroke Boys

1) Wesley Mank, Craig: 56.63; 2) Benson Boudreaux, TMHS: 57.39; 3) Kyan Klinger, Ketchikan: 1:02.39; 5) Grant Maygren, Craig: 1:04.51; 8) Alec Lundburg, Ketchikan: 1:07.56; 11) James Connolly, Ketchikan: 1:19.64; 12) Eli Lundburg, Ketchikan: 1:23.70.

100 Breaststroke Boys

1) Patrick Foy, TMHS: 58.82; 2) Karthik Sanguni, TMHS: 1:04.28; 3) Matthew Plang, JDHS: 1:05.56; 5) Trevor Dash, Ketchikan: 1:06.38; 11) John Bullock, Ketchikan: 1:11.08.

400 Freestyle Relay Boys

1 ) JDHS: Chaz VanSlyke, Aaron Mulgrew-Truitt, Harrison Holt, Tytan Frawley. 3:22.78; 2) TMHS: Benson Boudreaux, Samson Anderson, Kristofer Ely, Patrick Foy. 3:29.27; 3) Sitka: Vanya Dubiaha, Jaden Costelo, Benjamin Turner, Matthew Rice. 3:36.69; 4) Ketchikan: Kyan Klinger, Larry Kuharich, Trevor Dash, John Bullock. 3:39.29; 5) Ketchikan: Andrew Hildabrand, Easton Yoder, Eli Lundburg, Ty Woods. 4:17.48.

One Meter Diving Boys

1) Stig Cunningham, TMHS, 171.75; 2) Owen Berger, TMHS, 163.75; 3) Brayden DeTienne-Falls, TMHS, 158.65.

2021 Juneau HS Invitational

Saturday, Oct. 16

GIRLS

200 Medley Relay Girls

1) JDHS: Tahlia Gerger, Emma Fellman, Samantha Schwarting, Pacific Ricke, 1:56.06; 2) TMHS: Caitlin Sanders, Jamie Heidersdorf, Nancy Liddle, Alex Jenkins, 1:56.15; 3) Craig: Manami Lehman, Taiya Wells, Ada Creighton, Sierra Nelson, 2:06.49; 4) TMHS: Sadie Jenkins, Jenny Chester, Nova Brakes-Hines, Teslin Smith, 2:10.30; 7) Ketchikan: Marta Schkrohowsky, Myleigh Sambaran, Lauren Olson, Matilda Raber. 2:23.58.

200 Freestyle Girls

1) Pacific Ricke, JDHS: 2:04.45; 2) Nancy Liddle, TMHS: 2:04.59; 3) Emma Gassman, Sitka: 2:06.91; 7) Kristall Bullock, Ketchikan: 2:41.15; 8) Kyleigh McCoy, Craig: 3:18.42.

200 IM Girls

1) Ada Creighton, Craig: 2:22.95; 2) Gabrielle Anderson, TMHS: 2:29.84; 3) Erin MacDonald, JDHS: 2:35.22; 6) Myleigh Sambarano, Ketchikan: 2:51.49.

50 Frestyle Girls

1) Renee Roberts, Wrangell: 25.62; 2) Samantha Schwarting, JDHS: 26.21; 2) Caitlin Sanders, TMHS: 26.21; 6) Lauren Olson, Ketchikan: 27.56; 12) Sierra Nelson, Craig: 28.87; 14) Ava Elerding, Ketchikan: 30.99; 20) Emilee Caskey, Ketchikan: 35.66; 21) Kyla Ashmon, Craig: 35.92; 23) Savannah Stamon, Craig: 40.88; 24) Kellyn Briggs, Ketchikan: 44.16.

100 Butterfly Girls

1) ) Samantha Schwarting, JDHS: 1:03.96; 2) Ada Creighton, Craig: 1:06.55; 3) Olivia Mills, TMHS: 1:07.00.

100 Freestyle Girls

1) Renee Roberts, Wrangell: 55.32; 2) Allie Morgan, Petersburg: 57.41; 3) Nancy Liddle, TMHS: 58.38; 7) Lauren Olson, Ketchikan: 1:01.30; 8) Manami Lehman, Craig: 1:01.58; 12) Taiya Wells, Craig: 1:05.18; 15) Matilda Raber, Ketchikan: 1:09.15; 19) Kyla Ashmon, Craig: 1:17.81; 20) Emily Bolling, Ketchikan: 1:28.98, 21) Kyleigh McCoy, Craig: 1:30.58, 22) Savannah Stamon, Craig: 1:38.04, 23) Olivia Olson, Ketchikan: 1:53.32.

500 Freestyle Girls

1) Caitlin Sanders, TMHS: 5:55.23; 2) Anita Morrison, JDHS: 6:07.50; 3) Nova Brakes-Hines, TMHS: 6:10.73; 5) Kristall Bullock, Ketchikan: 7:13.10.

200 Freestyle Relay Girls

1) TMHS: Nancy Liddle, Jamie Heidersdorf, Olivia Mills, Caitlin Sanders. 1:44.55; 2) JDHS: Tahlia Gerger, Emma Fellman, Pacific Ricke, Samantha Schwarting. 1:45.01; 3) JDHS: Anita Morrison, Addison Mallott, Madelyn Boman, Parker Boman. 1:52.84; 5) Ketchikan: Emily Bolling, Emilee Caskey, Kellyn Briggs, Ava Elerding. 2:28.47.

100 Backstroke Girls

1) Olivia Mills, TMHS: 1:03.87; 2) Pacific Ricke, JDHS: 1:03.95; 3) Tahlia Gerger, JDHS: 1:04.41; 5) Manami Lehman, Craig: 1:06.43; 14) Kaitlyn Kleeman, Ketchikan: 1:24.90; 15) Marta Schkrohowsky, Ketchikan: 1:26.21; 17) Olivia Olson, Ketchikan: 2:03.89.

100 Breaststroke Girls

1) Jamie Heidersdorf, TMHS: 1:10.22; 2) Jenny Chester, TMHS: 1:18.35; 3) Taiya Wells, Craig: 1:19.08; 4) Sierra Nelson, Craig: 1:22.37; 5) Matilda Raber, Ketchikan: 1:23.22; 7) Myleigh Sambarano, Ketchikan: 1:25.00.

400 Freestyle Relay Girls

1) JDHS: Parker Boman, Anita Morrison, Madelyn Boman, Addison Mallott, 4:06.66; 2) Craig: Manami Lehman, Sierra Nelson, Taiya Wells, Ada Creighton, 4:10.28; 3) TMHS: Alex Jenkins, Teslin Smith, Nova Brakes-Hines, Gabrielle Anderson, 4:19.06; 4) Ketchikan: Marta Schkrohowsky, Lauren Olson, Myleigh Sambarano, Matilda Raber, 4:25.65.

One Meter Diving Girls

1) Emily Bolling, Ketchikan, 136.60; 2) Gabby Brown, JDHS, 133.65; 3) Kellyn Briggs, Ketchikan, 114.20; 4) Ava Elerding, Ketchikan, 97.25.

BOYS

200 Medley Relay Boys

1) JDHS: Harrison Holt, Matthew Plang, Chaz VanSlyke, Tytan Frawley, 1:40.41; 2) Craig: Wesley Mank, Grant Maygren, Ethan Dill, Elias Mank, 1:47.28; 3) Wrangell, Tyson Messmer, Nikolai Siekawitch, Jimmy Baggen, Jack Roberts, 1:53.18.

200 Freestyle Boys

1) Ethan Dill, Craig: 1:49.97; 2) Tytan Frawley, JDHS: 1:50.28; 3) Matthew Rice, Sitka: 1:50.79;  12) Carter Bergtold, Craig: 3:00.83.

200 IM Boys

1) Jaden Costelo, Sitka: 2:15.71; 2) John Bullock, Ketchikan: 2:19.30; 3) Alec Lundburg, Ketchikan: 2:20.13.

50 Frestyle Boys

1) Patrick Foy, TMHS: 21.16; 2) Chaz VanSlyke, JDHS: 23.20; 3) Harrison Holt, JDHS: 23.28; 5) Elias Mank, Craig: 23.98; 7) Kyan Klinger, Ketchikan: 24.08; 10) Grant Maygren, Craig: 25.32; 12) Tully Rice, Craig: 26.40; 15) Benjamin Dill, Craig: 28.17;  17) Eli Lundburg, Ketchikan: 28.29.

100 Butterfly Boys

1) Patrick Foy, TMHS: 51.14; 2) Chaz VanSlyke, JDHS: 55.08; 3) Sven Rasmussen, TMHS: 57.57; 6) Trevor Dash, Ketchikan: 1:00.40; 7) Larry Kuharich, Ketchikan: 1:01.64; 8) Alec Lundburg, Ketchikan: 1:02.68.

100 Freestyle Boys

1) Ethan Dill, Craig: 49.31; 2) Nikolai Siekawitch, Wrangell: 51.25; 3) Benson Boudreaux, TMHS: 51.56; 6) Wesley Mank, Craig: 52.29; 9) Kyan Klinger, Ketchikan: 53.04; 10) Elias Mank, Craig: 53.80; 17) Ty Woods, Ketchikan: 1:01.79, 18) Eli Lundburg, Ketchikan: 1:01.95, 19) Benjamin Dill, Craig: 1:03.76.

500 Freestyle Boys

1) Tytan Frawley, JDHS: 5:06.07; 2) John Bullock, Ketchikan: 5:28.05; 3) Tully Rice, Craig: 5:45.18; 6) Andrew Hildabrand, Ketchikan: 6:27.48.

200 Freestyle Relay Boys

1) JDHS: Chaz VanSlyke, Harrison Holt, Aaron Mulgrew-Truitt, Tytan Frawley, 1:32.05; 2) Wrangell: Jimmy Baggen, Tyson Messmer, Jack Roberts, Nikolai Siekawitch, 1:38.66; 3) Ketchikan: Larry Kuharich, Kyan Klinger, Trevor Dash, Eli Lundburg, 1:42.59;  6) Ketchikan: Easton Yoder, James Connolly, Andrew Hildabrand, Ty Woods, 1:51.40.

100 Backstroke Boys

1) Harrison Holt, JDHS: 56.17; 2) Wesley Mank, Craig: 56.78; 3) Sean Spiegelmyre, Petersburg: 1:02.20; 5) Trevor Dash, Ketchikan: 1:02.90; 7) Grant Maygren, Craig: 1:03.96; 11) Ty Woods, Ketchikan: 1:15.16; 12) Easton Yoder, Ketchikan: 1:17.16, 13) Carter Bergtold, Craig: 1:38.99.

100 Breaststroke Boys

1) Brandon Stevens, Sitka: 1:09.22; 2) Rik Cumps, Petersburg: 1:19.04; 3) Tyson Messmer, Wrangell: 1:20.66; 5) James Connolly, Ketchikan: 1:24.39.

400 Freestyle Relay Boys

1) Craig: Wesley Mank, Elias Mank, Grant Maygren, Ethan Dill. 3:32.43; 2) Ketchikan: John Bullock, Larry Kuharich, Kyan Klinger, Alec Lundburg. 3:34.46; 3) Sitka: Vanya Dubiaha, Benjamin Turner, Jaden Costelo, Matthew Rice. 3:37.67.

One Meter Diving Boys

1) Brayden DeTienne-Falls, TMHS, 170.45; 2) Jackson Marx, JDHS, 155.85; 3) Stig Cunningham, TMHS, 148.90.

*Results courtesy of SwimCloud.com.