KETCHIKAN (KDN) — The Ketchikan Killer Whales swimming club participated in a virtual meet at the Gateway Aquatic Center this past weekend, along with the Viking Swim Club from Petersburg. The two squads went toe-to-toe in 96-event Mike Smithers Invitational over the course of two days.

Ultimately, the Viking Swim Club won with a combined score of 1,226 points to Ketchikan’s 1,106. But the Killer Whales’ boys’ squad won its competition, scoring 667 points, over Petersburg’s boys. The Vikings had 458 tallies.

The Viking’s girls’ team won its competition with 768 points. Ketchikan’s girls’ scored 439.

More coverage will be in a forthcoming issue.

Here are the complete results from the Mike Smithers Invitational:

Mike Smithers Invitational

Dec. 12 and Dec. 13

Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay

1. Viking Swim Club 'A' (Kendyl Lachapelle, 8, Lucia Worhatch, 8, Tori Miller, 8, Nadia Joekay 8), 1:40.63.

Girls 12 & Under 200 Yard Medley Relay

1. Viking Swim Club 'A' (Brooklyn Whitethorn, 12, Lexie Tow, 11, Abby Worhatch, 12, Olivia Hinde, 12), 2:23.56; 2. Ketchikan Killer Whales 'A' (Ryan Elerding, 11, Claire Ruaro, 10, McKinley Scott, 10, Emma Landwehr, 12), 2:34.71; 3. Viking Swim Club 'B' (Bella Miller, 10, Emilia Anderson, 10, Simone Nilsen, 11, Charlotte Nilsen, 9), 3:04.12; — Ketchikan Killer Whales 'B' (Sarah Kleeman, 12, Ally Trugon, 11, Stephanie Kleeman, 9, Ava Garrison, 9), DQ.

Boys 12 & Under 200 Yard Medley Relay

1. Ketchikan Killer Whales 'A' (Parker Hagan, 11, Max Meredith, 12, Evan Dash, 12, Dean Harris, 11), 2:21.53; 2. Viking Swim Club 'A' (Drew Beavers, 10, Noah Pawuk, 12, Peter Joekay, 11, Hakon Eddy, 8), 2:43.08; — Viking Swim  Club 'B' (Edgar Olsen, 11, Joe Hofstetter, 9, Camden Johnson, 9, Sean Gacchina, 10), DQ; — Ketchikan Killer Whales 'B' (Mason Avila, 12, Aiden Eldridge, 12, Jameson Robbins, 12, Cruz Meredith, 10), DQ.

Boys 200 Yard Medley Relay

1. Ketchikan Killer Whales 'A' (Trevor Dash, 14, Gavin Harold, 13, Kyan Klinger, 16, Ty Woods, 13), 2:05.24; 2. Viking Swim Club 'A' (Markus Anderson, 13, Oliver Petersen, 13, Logan Tow, 13, Jonas Anderson, 14), 2:33.12.

Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

1. Nadia Joekay, VSC, 26.79; 2. Tori Miller, VSC, 29.42; 3. Lucia Worhatch, VSC, 30.26; — Kendyl Lachapelle, VSC, DQ; — Sydney Popp, VSC, SCR; — Una Romine, VSC, SCR.

Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

1. Hakon Eddy, VSC, 35.23; — Cedar Littleton, VSC, DQ; — Luke Hageman, KKW, DQ; — Tavyn Cabral, VSC, SCR.

Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke

1. Claire Ruaro, KKW, 45.67; 2. Emilia Anderson, VSC, 47.11; 3. Bareal Lutton, VSC, 48.49; 4. Bella Miller, VSC, 50.49; 5. McKinley Scott, KKW, 51.07; 6. Charlotte Nilsen, VSC, 58.90; 7. Ava Garrison, KKW, 1:15.48; 8. Stephanie Kleeman, KKW, 1:32.60; — Maelle Boitor, VSC, DQ; — Savina Pawuk, VSC, DQ.

Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke

1. Drew Beavers, VSC, 49.46; 2. Sean Gacchina, VSC, 54.23; 3. Joe Hofstetter, VSC, 58.54; 4. Cruz Meredith, KKW, 1:05.25; — Luke Hageman, KKW, DQ.

Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

1. Lexie Tow, VSC, 43.22; 2. Brooklyn Whitethorn, VSC, 43.30; 3. Olivia Hinde, VSC, 44.96; 4. Ahni Romine, VSC, 54.68; — Simone Nilsen, VSC, DQ; — Sarah Kleeman, KKW, DQ.

Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

1. Evan Dash, KKW, 32.07; 2. Max Meredith, KKW, 41.46; 3. Dean Harris, KKW, 44.56; 4. Parker Hagan, KKW, 46.06; 5. Peter Joekay, VSC, 48.09; 6. Mason Avila, KKW, 51.69; 7. Edgar Olsen, VSC, 54.57; — Jameson Robbins, KKW, DQ.

Girls 100 Yard Breaststroke

1. Aurora Scott, KKW, 1:26.90; 2. Kinley Lister, VSC, 1:31.37; 3. Ryan Elerding, KKW, 1:37.22; 4. Myleigh Sambrano, KKW, 1:38.24; 5. Emilia Anderson, VSC, 1:41.49; 6. Emilee Caskey, KKW, 1:45.30.

Boys 100 Yard Breaststroke

1. Trevor Dash, KKW, 1:05.72; 2. Kyan Klinger, KKW, 1:16.48; 3. Gavin Harold, KKW, 1:23.34; 4. Jonas Anderson, VSC, 1:25.48; 5. Ty Woods, KKW, 1:31.08; 6. Oliver Petersen, VSC, 1:32.10; 7. Logan Tow, VSC, 1:34.38; 8. Alex Holmgrain, VSC, 1:39.43; 9. Markus Anderson, VSC, 1:42.62; 10. Drew Beavers, VSC, 1:49.42; 11. Aiden Eldridge, KKW, 1:55.67; 12. Camden Johnson, VSC, 1:57.16.

Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly

1. Nadia Joekay, VSC, 52.62; — Tori Miller, VSC, DQ.

Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly

1. Claire Ruaro, KKW, 1:40.22; 2. McKinley Scott, KKW, 1:45.72; 3. Stephanie Kleeman, KKW, 2:59.44.

Girls 11-12 100 Yard Butterfly

1. Emma Landwehr, KKW, 1:45.24; 2. Sarah Kleeman, KKW, 2:15.67.

Boys 11-12 100 Yard Butterfly

1. Peter Joekay, VSC, 1:21.70; 2. Mason Avila, KKW, 1:53.82.

Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

1. Tori Miller, VSC, 20.57; 2. Nadia Joekay, VSC, 20.84; 3. Lucia Worhatch, VSC, 21.95; 4. Kendyl Lachapelle, VSC, 23.18; 5. Maya Thynes, VSC, 33.37; 6. Audrey Boggs, VSC, 34.11; — Sydney Popp, VSC, SCR; — Una Romine, VSC, SCR.

Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

1. Hakon Eddy, VSC, 20.03; 2. Luke Hageman, KKW, 23.47; 3. Grady Walker, VSC, 28.14; 4. Jackson Zweifel, VSC, 29.24; 5. Cedar Littleton, VSC, 30.14; — Tavyn Cabral, VSC, SCR.

Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle

1. Claire Ruaro, KKW, 33.45; 2. Bareal Lutton, VSC, 38.03; 3. Bella Miller, VSC, 38.60; 4. Emilia Anderson, VSC, 38.92; 5. McKinley Scott, KKW, 39.27; 6. Charlotte Nilsen, VSC, 43.80; 7. Ava Garrison, KKW, 50.14; 8. Stephanie Kleeman, KKW, 50.37; 9. Savina Pawuk, VSC, 55.45; 10. Maelle Boitor, VSC, 55.85; 11. Maya Thynes, VSC, 1:10.54.

Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle

1. Drew Beavers, VSC, 36.89; 2. Camden Johnson, VSC, 37.32; 3. Sean Gacchina, VSC, 44.50; 4. Joe Hofstetter, VSC, 45.11; 5. Cruz Meredith, KKW, 46.67; 6. Luke Hageman, KKW, 54.74; — Lito Skeek, VSC, SCR.

Girls 11-12 50 Yard Freestyle

1. Abby Worhatch, VSC, 29.49; 2. Brooklyn Whitethorn, VSC, 31.17; 3. Ryan Elerding, KKW, 33.39; 4. Olivia Hinde, VSC, 33.77; 5. Lexie Tow, VSC, 35.07; 6. Emma Landwehr, KKW, 36.49; 7. Ahni Romine, VSC, 44.38; 8. Sarah Kleeman, KKW, 46.31; — Ally Trugon, KKW, DQ.

Boys 11-12 50 Yard Freestyle

1. Evan Dash, KKW, 25.12; 2. Noah Pawuk, VSC, 29.37; 3. Parker Hagan, KKW, 31.15; 4. Peter Joekay, VSC, 33.65; 5. Dean Harris, KKW, 34.01; 6. Max Meredith, KKW, 35.19; 7. Edgar Olsen, VSC, 38.36; 8. Aiden Eldridge, KKW, 39.41; 9. Mason Avila, KKW, 39.93; 10. Seamus Harrington, VSC, 40.76.

Girls 11-12 200 Yard Breaststroke

1. Ahni Romine, VSC, 4:02.11.

Boys 11-12 200 Yard Breaststroke

1. Dean Harris, KKW, 3:35.20.

Girls 100 Yard Freestyle

1. Allie Morgan, VSC, 1:00.47; 2. Aurora Scott, KKW, 1:03.41; 3. Kinley Lister, VSC, 1:11.60; 4. Myleigh Sambrano, KKW, 1:12.97; 5. Emilee Caskey, KKW, 1:19.82; 6. Simone Nilsen, VSC, 1:30.02; — Ally Trugon, KKW, DQ.

Boys 100 Yard Freestyle

1. Evan Dash, KKW, 54.56; 2. Kyan Klinger, KKW, 55.90; 3. Trevor Dash, KKW, 56.16; 4. Ty Woods, KKW, 1:05.81; 5. Logan Tow, VSC, 1:06.14; 6. Gavin Harold, KKW, 1:08.05; 7. Parker Hagan, KKW, 1:08.59; 8. Oliver Petersen, VSC, 1:09.07; 9. Jonas Anderson, VSC, 1:15.92; 10. Jameson Robbins, KKW, 1:22.18; 11. Markus Anderson, VSC, 1:23.10; 12. Camden Johnson, VSC, 1:26.00; 13. Mason Avila, KKW, 1:29.52; 14. Alex Holmgrain, VSC, 1:30.92; 15. Easton Yoder, KKW, 1:31.82; 16. Sean Gacchina, VSC, 1:32.11; 17. Hakon Eddy, VSC, 1:33.26.

Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke

1. Nadia Joekay, VSC, 49.81; 2. Audrey Boggs, VSC, 1:14.75; — Lucia Worhatch, VSC, DQ; — Tori Miller, VSC, DQ.

Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke

1. Hakon Eddy, VSC, 54.94; 2. Luke Hageman, KKW, 56.02; 3. Grady Walker, VSC, 1:10.27; 4. Jackson Zweifel, VSC, 1:12.74; 5. Cedar Littleton, VSC, 1:20.38.

Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke

1. Emilia Anderson, VSC, 1:36.27; 2. McKinley Scott, KKW, 1:39.77; 3. Ava Garrison, KKW, 2:00.19; 4. Stephanie Kleeman, KKW, 2:16.37; — Bella Miller, VSC, DQ.

Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke

1. Cruz Meredith, KKW, 1:54.81; 2. Joe Hofstetter, VSC, 2:03.66.

Girls 11-12 100 Yard Backstroke

1. Abby Worhatch, VSC, 1:19.65; 2. Brooklyn Whitethorn, VSC, 1:21.20; 3. Emma Landwehr, KKW, 1:40.32; 4. Simone Nilsen, VSC, 1:50.49; 5. Sarah Kleeman, KKW, 1:51.44; — Ally Trugon, KKW, NS.

Boys 11-12 100 Yard Backstroke

1. Parker Hagan, KKW, 1:20.22; 2. Noah Pawuk, VSC, 1:25.76; 3. Peter Joekay, VSC, 1:32.48; 4. Max Meredith, KKW, 1:32.77; 5. Jameson Robbins, KKW, 1:39.04; 6. Aiden Eldridge, KKW, 1:40.84; — Dean Harris, KKW, DQ.

Girls 200 Yard Backstroke

1. Aurora Scott, KKW, 2:32.02; 2. Emma Landwehr, KKW, 3:30.94; — Emilee Caskey, KKW, DQ.

Boys 200 Yard Backstroke

1. Evan Dash, KKW, 2:13.69; 2. Kyan Klinger, KKW, 2:27.46; 3. Logan Tow,VSC, 2:47.48; 4. Gavin Harold, KKW, 2:48.01; — Jonas Anderson, VSC, DQ; — Ty Woods, KKW, DQ.

Girls 10 & Under 100 Yard IM

1. Claire Ruaro, KKW, 1:26.42; 2. McKinley Scott, KKW, 1:33.36; 3. Emilia Anderson, VSC, 1:36.42; 4. Bella Miller, VSC, 1:44.40; 5. Bareal Lutton, VSC, 1:47.75; 6. Nadia Joekay, VSC, 1:50.23; — Stephanie Kleeman, KKW, DQ; — Charlotte Nilsen, VSC, DQ.

Boys 10 & Under 100 Yard IM

1. Camden Johnson, VSC, 1:47.72; 2. Sean Gacchina, VSC, 1:50.54; 3. Cruz Meredith, KKW, 2:01.67; — Joe Hofstetter, VSC, DQ; — Lito Skeek, VSC, SCR.

Girls 11 & Over 200 Yard IM

1. Allie Morgan, VSC, 2:36.73; 2. Brooklyn Whitethorn, VSC, 2:59.90; 3. Ryan Elerding, KKW, 3:12.40; 4. Emilee Caskey, KKW, 3:33.61; — Ally Trugon, KKW, DQ.

Boys 11 & Over 200 Yard IM

1. Trevor Dash, KKW, 2:14.91; 2. Kyan Klinger, KKW, 2:31.03; 3. Gavin Harold, KKW, 2:50.20; 4. Max Meredith, KKW, 3:15.34; — Mason Avila, KKW, DQ.

Girls 11-12 100 Yard IM

1. Abby Worhatch, VSC, 1:17.23; 2. Olivia Hinde, VSC, 1:25.95; 3. Brooklyn Whitethorn, VSC, 1:26.75; 4. Lexie Tow, VSC, 1:28.37; 5. Emma Landwehr, KKW, 1:43.42; 6. Simone Nilsen, VSC, 1:48.12; 7. Ahni Romine, VSC, 1:58.51; — Ally Trugon, KKW, DQ.

Boys 11-12 100 Yard IM

1. Parker Hagan, KKW, 1:21.20; 2. Noah Pawuk, VSC, 1:21.23; 3. Max Meredith, KKW, 1:26.72; 4. Dean Harris, KKW, 1:29.57; 5. Peter Joekay, VSC, 1:29.61; 6. Aiden Eldridge, KKW, 1:44.00; — Seamus Harrington, VSC, DQ.

Girls 11 & Over 400 Yard IM

1. Aurora Scott, KKW, 5:31.68.

Boys 11 & Over 400 Yard IM

1. Gavin Harold, KKW, 5:54.99; 2. Ty Woods, KKW, 6:33.47.

Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle

1. Nadia Joekay, VSC, 41.77; 2. Tori Miller, VSC, 43.09; 3. Lucia Worhatch, VSC, 43.66; 4. Kendyl Lachapelle, VSC, 55.50; 5. Audrey Boggs, VSC, 1:10.88; 6. Beka Robinson, KKW, 1:22.92; — Sydney Popp, VSC, DQ; — Una Romine, VSC, DQ.

Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle

1. Hakon Eddy, VSC, 42.83; 2. Luke Hageman, KKW, 54.98; 3. Abe Pennino, KKW, 1:03.20; 4. Cedar Littleton, VSC, 1:07.47; 5. Grady Walker, VSC, 1:08.88; 6. Jackson Zweifel, VSC, 1:09.76; — Tavyn Cabral, VSC, NS.

Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle

1. Claire Ruaro, KKW, 1:13.43; 2. Bella Miller, VSC, 1:23.89; 3. Emilia Anderson, VSC, 1:23.92; 4. McKinley Scott, KKW, 1:25.57; 5. Charlotte Nilsen, VSC, 1:34.04; 6. Kendyl Lachapelle, VSC, 1:41.85; 7. Stephanie Kleeman, KKW, 1:55.77; 8. Maelle Boitor, VSC, 2:02.64; 9. Savina Pawuk, VSC, 2:06.31; 10. Adelaide Michael, KKW, 2:34.51; 11. Beka Robinson, KKW, 3:02.97; — Bareal Lutton, VSC, DQ; — Ava Garrison, KKW, DQ.

Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle

1. Drew Beavers, VSC, 1:26.50; 2. Joe Hofstetter, VSC, 1:35.27; 3. Cruz Meredith, KKW, 1:44.98; 4. Luke Hageman, KKW, 2:00.36; — Lito Skeek, VSC, NS.

Girls 11-12 200 Yard Freestyle

1. Olivia Hinde, VSC, 2:42.53; 2. Simone Nilsen, VSC, 3:15.61.

Boys 11-12 200 Yard Freestyle

1. Parker Hagan, KKW, 2:34.13; 2. Max Meredith, KKW, 2:54.06; 3. Aiden Eldridge, KKW, 3:13.67; 4. Mason Avila, KKW, 3:29.09.

Girls 200 Yard Freestyle

1. Allie Morgan, VSC, 2:14.04; 2. Aurora Scott, KKW, 2:19.33; 3. Myleigh Sambrano, KKW, 2:46.65; 4. Emma Landwehr, KKW, 2:56.28; 5. Emilee Caskey, KKW, 2:58.15.

Boys 200 Yard Freestyle

1. Evan Dash, KKW, 2:00.60; 2. Kyan Klinger, KKW, 2:05.87; 3. Trevor Dash, KKW, 2:08.60; 4. Ty Woods, KKW, 2:25.32; 5. Gavin Harold, KKW, 2:27.33; 6. Oliver Petersen, VSC, 2:32.96; 7. Drew Beavers, VSC, 3:06.54; 8. Hakon Eddy, VSC, 3:21.23; 9. Sean Gacchina, VSC, 3:23.30; — Lito Skeek, VSC, NS.

Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke

1. Nadia Joekay, VSC, 58.27; — Tori Miller, VSC, DQ; — Kendyl Lachapelle, VSC, DQ; — Beka Robinson, KKW, DQ.

— Lucia Worhatch, VSC, DQ; — Sydney Popp, VSC, NS.

Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke

— Luke Hageman, KKW, DQ.

Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke

1. Claire Ruaro, KKW, 1:43.98; 2. Bella Miller, VSC, 1:55.80; 3. McKinley Scott, KKW, 1:55.81; 4. Charlotte Nilsen, VSC, 2:09.84; 5. Maelle Boitor, VSC, 2:23.41; — Savina Pawuk, VSC, DQ; — Stephanie Kleeman, KKW, DQ; — Bareal Lutton, VSC, DQ; — Kendyl Lachapelle, VSC, NS.

Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke

1. Joe Hofstetter, VSC, 2:19.73.

Girls 11-12 100 Yard Breaststroke

1. Lexie Tow, VSC, 1:31.59; 2. Brooklyn Whitethorn, VSC, 1:32.80; 3. Simone Nilsen, VSC, 1:56.27; 4. Ahni Romine, VSC, 1:58.08.

Boys 11-12 100 Yard Breaststroke

1. Noah Pawuk, VSC, 1:33.33; 2. Max Meredith, KKW, 1:34.65; 3. Dean Harris, KKW, 1:35.74; 4. Peter Joekay, VSC, 1:39.24; 5. Mason Avila, KKW, 2:00.42; — Jameson Robbins, KKW, DQ.

Girls 200 Yard Breaststroke

1. Kinley Lister, VSC, 3:15.18; 2. Emilia Anderson, VSC, 3:37.84; 3. Emilee Caskey, KKW, 3:45.46.

Boys 200 Yard Breaststroke

1. Gavin Harold, KKW, 3:00.41; 2. Jonas Anderson, VSC, 3:03.81; 3. Logan Tow, VSC, 3:25.08; — Alex Holmgrain, VSC, DQ.

Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

1. Tori Miller, VSC, 22.41; 2. Lucia Worhatch, VSC, 25.19; 3. Nadia Joekay, VSC, 25.83.

Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

1. Hakon Eddy, VSC, 25.89.

Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly

1. Claire Ruaro, KKW, 39.38; 2. McKinley Scott, KKW, 41.66; 3. Bella Miller, VSC, 48.32; — Bareal Lutton, VSC, DQ; — Stephanie Kleeman, KKW, DQ; — Adelaide Michael, KKW, DQ.

Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly

— Cruz Meredith, KKW, DQ.

Girls 11-12 50 Yard Butterfly

1. Abby Worhatch, VSC, 32.87; 2. Brooklyn Whitethorn, VSC, 38.33; 3. Olivia Hinde, VSC, 41.77; 4. Ryan Elerding, KKW, 45.08; 5. Simone Nilsen, VSC, 49.81; 6. Sarah Kleeman, KKW, 57.03; 7. Ahni Romine, VSC, 1:06.29.

Boys 11-12 50 Yard Butterfly

1. Evan Dash, KKW, 27.10; 2. Peter Joekay, VSC, 37.62; 3. Max Meredith, KKW, 37.71; 4. Parker Hagan, KKW, 38.77; 5. Dean Harris, KKW, 43.91; 6. Jameson Robbins, KKW, 48.39; — Seamus Harrington, VSC, DQ; — Aiden Eldridge, KKW, DQ.

Girls 100 Yard Butterfly

1. Allie Morgan, VSC, 1:13.62; 2. Emma Landwehr, KKW, 1:48.41.

Boys 100 Yard Butterfly

1. Kyan Klinger, KKW, 1:04.28; 2. Ty Woods, KKW, 1:36.00; — Mason Avila, KKW, DQ.

Girls 11-12 100 Yard Freestyle

1. Abby Worhatch, VSC, 1:09.09; 2. Brooklyn Whitethorn, VSC, 1:16.28; 3. Ryan Elerding, KKW, 1:17.81; 4. Lexie Tow, VSC, 1:18.48; 5. Olivia Hinde, VSC, 1:18.64; 6. Emma Landwehr, KKW, 1:28.14; 7. Sarah Kleeman, KKW, 1:40.10; 8. Ahni Romine, VSC, 1:44.73.

Boys 11-12 100 Yard Freestyle

1. Noah Pawuk, VSC, 1:06.07; 2. Parker Hagan, KKW, 1:07.94; 3. Peter Joekay, VSC, 1:15.51; 4. Dean Harris, KKW, 1:17.60; 5. Max Meredith, KKW, 1:20.95; 6. Edgar Olsen, VSC, 1:26.35; 7. Aiden Eldridge, KKW, 1:31.91.

Girls 50 Yard Freestyle

1. Allie Morgan, VSC, 27.80; 2. Aurora Scott, KKW, 29.80; 3. Kinley Lister, VSC, 31.69; 4. Myleigh Sambrano, KKW, 33.31; 5. McKinley Scott, KKW, 37.13; 6. Emilee Caskey, KKW, 37.35; 7. Emma Landwehr, KKW, 37.75; 8. Sarah Kleeman, KKW, 44.85; 9. Stephanie Kleeman, KKW, 48.83; 10. Adelaide Michael, KKW, 1:13.79; 11. Beka Robinson, KKW, 1:32.82.

Boys 50 Yard Freestyle

1. Trevor Dash, KKW, 25.16; 2. Evan Dash, KKW, 25.18; 3. Kyan Klinger, KKW, 25.31; 4. Logan Tow, VSC, 29.96; 5. Ty Woods, KKW, 30.25; 6. Oliver Petersen, VSC, 31.24; 7. Gavin Harold, KKW, 31.51; 8. Jonas Anderson, VSC, 32.55; 9. Dean Harris, KKW, 34.48; 10. Markus Anderson, VSC, 34.84; 11. Alex Holmgrain, VSC, 41.18; 12. Ike Pennino, KKW, 48.45.

Girls 11-12 200 Yard Backstroke

1. Ryan Elerding, KKW, 3:06.77; 2. Emma Landwehr, KKW, 3:38.33.

Boys 11-12 200 Yard Backstroke

1. Mason Avila, KKW, 3:48.15.

Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

1. Nadia Joekay, VSC, 23.38; 2. Tori Miller, VSC, 25.25; 3. Lucia Worhatch, VSC, 27.00; 4. Maya Thynes, VSC, 29.94; 5. Audrey Boggs, VSC, 39.22; 6. Beka Robinson, KKW, 39.37; — Una Romine, VSC, NS.

Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

1. Luke Hageman, KKW, 24.05; 2. Hakon Eddy, VSC, 25.54; 3. Cedar Littleton, VSC, 30.10; 4. Grady Walker, VSC, 35.88; — Abe Pennino, KKW, DQ; — Jackson Zweifel, VSC, DQ; — Tavyn Cabral, VSC, NS.

Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke

1. Claire Ruaro, KKW, 41.76; 2. Emilia Anderson, VSC, 43.19; 3. McKinley Scott, KKW, 45.53; 4. Bella Miller, VSC, 46.08; 5. Charlotte Nilsen, VSC, 47.94; 6. Ava Garrison, KKW, 55.75; 7. Stephanie Kleeman, KKW, 1:04.71; 8. Savina Pawuk, VSC, 1:10.78; 9. Maya Thynes, VSC, 1:10.99; — Adelaide Michael, KKW, DQ.

Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke

1. Drew Beavers, VSC, 47.92; 2. Cruz Meredith, KKW, 52.16; 3. Luke Hageman, KKW, 54.34; 4. Joe Hofstetter, VSC, 58.08; — Lito Skeek, VSC, NS.

Girls 11-12 50 Yard Backstroke

1. Brooklyn Whitethorn, VSC, 36.60; 2. Abby Worhatch, VSC, 36.71; 3. Lexie Tow, VSC, 41.40; 4. Sarah Kleeman, KKW, 47.67; 5. Ahni Romine, VSC, 53.23.

Boys 11-12 50 Yard Backstroke

1. Evan Dash, KKW, 29.38; 2. Noah Pawuk, VSC, 37.10; 3. Parker Hagan, KKW, 37.69; 4. Max Meredith, KKW, 43.10; 5. Dean Harris, KKW, 43.44; 6. Peter Joekay, VSC, 45.22; 7. Seamus Harrington, VSC, 53.03; — Ike Pennino, KKW, DQ; — Edgar Olsen, VSC, DQ.

Girls 100 Yard Backstroke

1. Aurora Scott, KKW, 1:13.04; 2. Myleigh Sambrano, KKW, 1:24.15; 3. Emilee Caskey, KKW, 1:39.58; — Sarah Kleeman, KKW, DQ.

Boys 100 Yard Backstroke

1. Trevor Dash, KKW, 1:01.37; 2. Kyan Klinger, KKW, 1:06.53; 3. Logan Tow, VSC, 1:17.82; 4. Gavin Harold, KKW, 1:18.11; 5. Oliver Petersen, VSC, 1:22.46; 6. Ty Woods, KKW, 1:27.16; 7. Jonas Anderson, VSC, 1:30.96; 8. Markus Anderson, VSC, 1:34.23; 9. Aiden Eldridge, KKW, 1:45.70; 10. Mason Avila, KKW, 1:50.42.

Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay

1. Viking Swim Club-AK 'A' (Nadia Joekay, 8, Lucia Worhatch, 8, Kendyl Lachapelle, 8, Tori Miller, 8), 3:04.37.

Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay

1. Ketchikan Killer Whales 'A' (Ryan Elerding, 11, Claire Ruaro, 10, McKinley Scott, 10, Emma Landwehr, 12), 2:21.78; — Ketchikan Killer Whales 'B' (Sarah Kleeman, 12, Ally Trugon, 11, Stephanie Kleeman, 9, Ava Garrison, 9), DQ; — Ketchikan Killer Whales 'C' SCR.

Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay

1. Ketchikan Killer Whales 'A' (Evan Dash, 12, Dean Harris, 11, Max Meredith, 12, Parker Hagan, 11), 2:08.37; 2. Viking Swim Club 'A' (Sean Gacchina, 10, Camden Johnson, 9, Seamus Harrington, 11, Drew Beavers, 10), 2:39.62; 3. Ketchikan Killer Whales 'B' (Jameson Robbins, 12, Aiden Eldridge, 12, Cruz Meredith, 10, Mason Avila, 12), 2:45.78.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1. Viking Swim Club 'A' (Abby Worhatch, 12, Brooklyn Whitethorn, 12, Kinley Lister, 15, Allie Morgan, 16), 2:02.63; 2. Viking Swim Club 'B' (Olivia Hinde, 12, Emilia Anderson, 10, Bella Miller, 10, Lexie Tow, 11), 2:26.89; 3. Viking Swim Club 'C' (Simone Nilsen, 11, Ahni Romine, 12, Maelle Boitor, 10, Charlotte Nilsen, 9), 3:09.21; — Ketchikan Killer Whales 'A' DQ.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1. Ketchikan Killer Whales 'A' (Trevor Dash, 14, Kyan Klinger, 16, Gavin Harold, 13, Ty Woods, 13), 1:55.23; 2. Viking Swim Club 'A' (Oliver Petersen, 13, Peter Joekay, 11, Jonas Anderson, 14, Logan Tow, 13), 2:10.39; 3. Viking Swim Club 'B' (Noah Pawuk, 12, Joe Hofstetter, 9, Alex Holmgrain, 13, Markus Anderson, 13), 2:28.75.

Girls 500 Yard Freestyle

1. Aurora Scott, KKW, 6:08.60; 2. Allie Morgan, VSC, 6:19.66; 3. Kinley Lister, VSC, 7:10.36; 4. Olivia Hinde, VSC, 7:26.19; 5. Brooklyn Whitethorn, VSC, 7:29.76; 6. Emilee Caskey, KKW, 8:02.06.

Boys 500 Yard Freestyle

1. Kyan Klinger, KKW, 5:50.73; 2. Oliver Petersen, VSC, 7:07.53; 3. Parker Hagan, KKW, 7:15.11.

Boys 11 & Over 1650 Yard Freestyle

1. Gavin Harold, KKW, 23:07.15; 2. Ty Woods, KKW, 24:04.35.

Combined Team Scores

1. Viking Swim Club, 1226.

2. Ketchikan Killer Whales, 1106.

Girls — Team Rankings

1. Viking Swim Club, 768.

2. Ketchikan Killer Whales, 439.

Boys — Team Rankings

1. Ketchikan Killer Whales, 667.

2. Viking Swim Club, 458.

*Results courtesy of Ketchikan Killer Whales Swimming Club.