Ketchikan High School was the only 4A school to have a pair of runners finish in the top 10 of Saturday’s girls’ cross country race in Wrangell.

Carol Frey led the way for the pack of Kayhi runners, as Kayhi’s squad won their meet, scoring just 38 points.

Frey finished sixth overall, crossing the finish line in 22 minutes, 26.52 seconds, edging ahead of Juneau-Douglas High School sophomore Iris White, who finished four seconds behind Frey for seventh.

And although Thunder Mountain High School’s Grace Sikes placed third in the meet, finishing in 21 minutes, 0.87 seconds, Sikes and White were the only representatives from their respective schools to cross the finish line in the top 10.

Frey, on the other hand, had company.

Kayhi senior Paige Boehlert joined Frey, crossing the line in 22 minutes, 57.27 seconds, placing ninth.

The duo helped lead Kayhi girls’ team to its victory, as the squad’s score was nearly half that of the second-place team.

The three 4A schools competed against Petersburg, Mt. Edgecumbe, Sitka, Klawock, Metlakatla and Wrangell high schools.

Petersburg placed second, scoring 73 points. Thunder Mountain and Juneau-Douglas finished third and fourth, respectively, tallying 83 and 85 points.

Kayhi’s Trisha Capps and Clara Odden — both freshman — finished in the top 15.

Capps crossed the finish line in 23 minutes, 30.83 seconds, placing 12th. Odden placed 14th, finishing in 23 minutes, 58.15 seconds.

Maggie Boehlert and Aspen Bauer finished shortly behind Odden.

Maggie Boehlert placed 16th, finishing in 24 minutes, 29.40 seconds. Bauer was 21st, finishing in 25 minutes, 36.62 seconds.

Forty-six runners competed in the girls’ race. Wrangell and Mt. Edgecumbe placed fourth and fifth, respectively, with 97 and 113 points.

Klawock, Metlakatla and Sitka did not have enough runners to score.

Of the five schools that had enough runners to field a team, Kayhi was the only squad with a combined time less than two hours.

Frey, Paige Boehlert, Capps, Odden, Maggie Boehlert and Bauer’s combined time was one hour, 57 minutes and 22 seconds.

Petersburg’s combined time was two hours, nine minutes and six seconds.

Kayhi boys tie for second

Kayhi’s Mickey Lapinski beat 68 other runners during Saturday’s boys’ race in Wrangell.

The Kayhi senior placed first, overall, crossing the finish line in 17 minutes, 19.36 seconds.

Lapinski and Sitka’s Silas Demmert were the only two runners to finish in the 17-minute mark, as Demmert was just seven seconds behind Lapinski, finishing in 17 minutes, 26.15 seconds.

Petersburg’s Michael Durkin placed third, in 18 minutes, 5.92 seconds.

Sitka won the boys’ meet, as all five of its runners finished in the top 10. The team scored just 30 points, overall.

Kayhi and Wrangell tied for second, as both scored 82 points.

Kayhi did beat both Juneau-Douglas’ and Thunder Mountain’s boys’ teams, topping the 4A schools.

Juneau-Douglas placed fifth, scoring 138 points, and Thunder Mountain was eighth, with 220 points.

Craig and Gustavus high schools, as well as SISD, also competed in the boys’ meet, in addition to the same schools in the girls’ race.

Gustavus and SISD, however, did not have enough runners to score.

Here are results from Saturday’s races in Wrangell:

GIRLS MEET

Team Results

1. Ketchikan, 38; 2. Petersburg, 73; 3. Thunder Mountain, 83; 4. Juneau-Douglas, 85; 5. Wrangell, 97; 6. Mt. Edgecumbe, 113; — Klawock; — Metlakatla; — Sitka.

Individual Results

1. Anna Prussian (Sitka) 20:22.16; 2. Clare Mullen (Sitka) 20:25.63; 3. Grace Sikes (TMHS) 21:00.87; 4. Liana Carney (Wrangell) 21:56.77; 5. Kinley Lister (Petersburg) 22:06.71; 6. Carol Frey (Kayhi) 22:26.52; 7. Iris White (JDHS) 22:30.49; 8. Kenai Holien (Klawock) 22:40.48; 9. Paige Boehlert (Kayhi) 22:57.27; 10. Kate Thompson (Petersburg) 22:59.15; 11. Kyla Jones (Klawock) 23:15.09; 12. Trisha Capps (Kayhi) 23:30.83; 13. Addie Paulson (Sitka) 23:39.06; 14. Clara Odden (Kayhi) 23:58.15; 15. Sophia Owen (TMHS) 24:10.63; 16. Maggie Boehlert (Kayhi) 24:29.40; 17. Alexus Sakamoto-Quezon (Petersburg) 24:41.08; 18. Cara Hollingsworth (JDHS) 24:57.27; 19. Jelsey Gologergen (MEHS) 25:09.97; 20. Della Churchill (Wrangell) 25:27.81; 21. Aspen Bauer (Kayhi) 25:36.62; 22. Aries Bioff (MEHS) 25:45.37; 23. Maitlin Young (Sitka) 26:03.77; 24. Leiah Kittams (Petersburg) 26:05.14; 25. Mary Johnson (JDHS) 26:23.88; 26. Genevieve Pikul (JDHS) 26:28.83; 27. Pema Curry (TMHS) 26:42.37; 28. Sierra Ely (Wrangell) 27:12.09; 29. Mia Wiederspohn (Wrangell) 27:13.93; 30. Naomi Olver (TMHS) 28:04.90; 31. Sarah Bahnke (MEHS) 28:35.04; 32. Sarah Nanouk Jones (MEHS) 28:52.15; 33. Gwen Lockwood (TMHS) 29:25.17; 34. Adelyn Buss (JDHS) 29:27.37; 35. Bailey Roguska (JDHS) 30:48.47; 36. Isabella Hoppe (Klawock) 31:28.56; 37. Makayla Peter (JDHS) 31:32.33; 38. Lacey Marsden (Metlakatla) 32:05.18; 39. Athena Jordan (Metlakatla) 32:08.84; 40. Ashley Rexford (TMHS) 32:13.15; 41. Shaylen Montgomery (TMHS) 32:20.90; 42. Rachel Day (Petersburg) 33:14.35; 43. Dori Germain (TMHS) 33:37.68; 44. Violet Ricker (TMHS) 34:14.67; 45. Hailey Hedges (Klawock) 37:08.37; 46. Rylee Chelette (Wrangell) 37:21.82.

BOYS MEET

Team Results

1. Sitka, 30; 2. Ketchikan, 82; 2. Wrangell, 82; 4. Petersburg, 85; 5. Craig, 127; 6. Juneau-Douglas, 138; 7. Mt. Edgecumbe, 187; 8. Klawock, 217; 9. Thunder Mountain, 220; 10. Metlakatla, 273; — Gustavus; — SISD.

Individual Results

1. Mickey Lapinski (Kayhi) 17:19.36; 2. Silas Demmert (Sitka) 17:26.15; 3. Michael Durkin (Petersburg) 18:05.92; 4. Annan Weiland (Sitka) 18:21.66; 5. Rogan Hanson (Craig) 18:24.05; 6. Daniel Harrison (Wrangell) 18:26.09; 7. Kona Atkins (Gustavus) 18:38.11; 8. Hank Maxwell (Sitka) 18:46.06; 9. Trey Demmert (Sitka) 18:47.88; 10. Asa Dow (Sitka) 18:54.71; 11. Devlyn Campbell (Wrangell) 18:58.21; 12. Daniel Aspery (Craig) 19:07.13; 13. Evan Durco (Gustavus) 19:08.87; 14. Kyle Congdon (Kayhi) 19:13.07; 15. Marley Kness (Klawock) 19:31.21; 16. Valon Weathers (Petersburg) 19:48.96; 17. Elias Decker (Wrangell) 19:55.18; 18. Owen Costello (JDHS) 19:57.20; 19. Keegan Hanson (Craig) 20:04.16; 20. Sage Janes (TMHS) 20:04.45; 21. Casey Styles (Kayhi) 20:06.68; 22. Randy Churchill (Wrangell) 20:08.73; 23. Chase Lister (Petersburg) 20:16.77; 24. Kieran Cabral (Petersburg) 20:19.45; 25. Ben Goldstein (JDHS) 20:19.81; 26. Brent Capps (Kayhi) 20:22.40; 27. Breiland Willis (Petersburg) 20:23.31; 28. Charles Thiede (Kayhi) 20:41.77; 29. Wyatt Lister (Petersburg) 20:42.06; 30. Caleb Lutomski (Petersburg) 20:54.81; 31. Zayden Schivens (JDHS) 20:56.31; 32. Tosh Ratzat (Kayhi) 20:57.51; 33. Ethan Blatchley (Wrangell) 21:26.07; 34. Jake Sleppy (JDHS) 21:28.85; 35. Connor Journey (MEHS) 21:30.95; 36. Colton Paul (MEHS) 21:32.99; 37. Sam Bass (Craig) 21:33.30; 38. Jimmy Baggen (Wrangell) 21:34.42; 39. Elias Ward (Petersburg) 21:34.90; 40. Jarett Brown (MEHS) 21:44.73; 41. Jakob Nelson (SISD) 21:50.70; 42. Ferguson Wheeler (JDHS) 21:53.20; 43. James Shilts (Wrangell) 22:10.57; 44. Jaden Andrew (MEHS) 22:14.94; 45. Connor Ray (Kayhi) 22:17.38; 46. John Fisher Kelly (Gustavus) 22:43.64; 47. Ashton McKeehan (Metlakatla) 22:45.76; 48. Tyson Messmer (Wrangell) 23:13.01; 49. Luke Peterson (MEHS) 23:22.17; 50. Bryce Jimmie (MEHS) 23:26.51; 51. Kelton Griffith (JDHS) 23:42.17; 52. Elston Dock (MEHS) 23:44.19; 53. Dalton Wyzykowski (Klawock) 24:27.23; 54. Daniel Bohlke (Gustavus) 24:48.92; 55. Ben Sikes (TMHS) 25:37.43; 56. Carvin Hass (TMHS) 25:48.88; 57. Merrick Hartmen (TMHS) 25:59.70; 58. Ian Owen (Klawock) 26:21.78; 59. Jacob Isaacs (Klawock) 27:35.42; 60. Reece Dusenberry (JDHS) 27:48.09; 61. Emett Fairbanks (Klawock) 27:50.08; 62. Ian Ward (TMHS) 28:25.16; 63. Jasper Booth (Metlakatla) 28:35.17; 64. Jackson Benson (Metlakatla) 29:03.92; 65. Miles Nelson (Metlakatla) 29:15.92; 66. Tanner Smith (Craig) 31:19.38; 67. Kohyn Broncheau (Metlakatla) 32:41.25; 68. Thomas Rice (TMHS) 36:40.09; 69. Giovanni Arroyo (Metlakatla) 40:27.79.

*Results courtesy of Ketchikan High School cross country.