Kyan Klinger competes in the boys’ 100-yard freestyle

Ketchikan High School senior Kyan Klinger competes in the boys’ 100-yard freestyle during a Region V swim and dive preliminary meet on Friday at the Gateway Aquatic Center. Klinger placed second in the event, and will compete in the finals on Saturday. Staff photo by Dustin Safranek

KETCHIKAN (KDN) — The Region V Swim and Dive Championship Meet started with preliminary events Friday evening at the Gateway Recreation Center in Ketchikan.

Finals racing will get underway at 11 a.m. on Saturday.

A limited number of spectators will be allowed inside the pool area during the Region V championships on Saturday. However, only those with tickets will be allowed to enter.

Tickets are only available for family or friends of participants.

Results from the preliminary events, with the top three qualifiers in each race listed in addition to further qualifiers from Ketchikan and Craig high schools, are included below.

Region V Swim and Dive Meet Preliminaries

200-yard Freestyle Girls

1) Samantha Schwarting, JDHS; 2) Pacific Ricke, JDHS) 3) Nancy Liddle, TMHS; 7) Kyla Ashmon, Craig; 8) Emilee Caskey, Kayhi.

200-yard Freestyle Boys

1) Harrison Holt, JDHS; 2) Tytan Frawley, JDHS; 3) Ethan Dill, Craig; 6) Larry Kuharich, Kayhi; 8) Tully Rice, Craig.

200-yard IM Girls

1) Emma Fellman, JDHS; 2) Thalia Gerger, JDHS; 3) Jenny Chester, TMHS; 6) Kaitlyn Kleeman, Kayhi; 7) Kyleigh McCoy, Craig.

200-yard IM Boys

1) Patrick Foy, TMHS; 2) Chaz VanSlyke, JDHS; 3) Sven Rasmussen, JDHS; 5) Alec Lundberg, Kayhi; 7) Easton Yoder, Kayhi.

50-yard Freestyle Girls

1) Renee Roberts, Wrangell; 2) Olivia Mills, TMHS; 3) Alex Jenkins, TMHS.

50-yard Freestyle Boys

1) Aaron Mulgrew-Truitt, JDHS; 2) Wes Mark, Craig; 3) Karthik Sanguni, TMHS; 5) Elias Mank, Craig; 6) John Bullock, Kayhi.

100-yard Butterfly Girls

1) Ada Creighton, Craig; 2) Lauren Olson, Kayhi; 3) Emily Delgado, JDHS.

100-yard Butterfly Boys

1) Chaz VanSlyke, JDHS; 2) Benson Boudreaux, TMHS; 3) Sven Rasmussen, TMHS; 4) Trevor Dash, Kayhi; 7) Alec Lindbergh, Kayhi.

100-yard Freestyle Girls

1) Renee Roberts, Wrangell; 2) Olivia Mills, TMHS; 3) Caitlin Sanders, TMHS; 8) Myleigh Sambrano, Kayhi.

100-yard Freestyle Boys

1) Ethan Dill, Craig; 2) Kyan Klinger, Kayhi; 3) Aaron Mulgrew-Truitt, JDHS; 4) John Bullock, Kayhi;

500-yard Freestyle Girls

1) Samantha Schwarting, JDHS; 2) Pacific Ricke, JDHS; 3) Nancy Liddle, TMHS; 6) Kristall Bullock, Kayhi; 7) Kyleigh McCoy, Craig.

500-yard Freestyle Boys

1) Tytan Frawley, JDHS; 2) Matt Rice, Sitka; 3) Chris Degener, JDHS; 4) Larry Kuharich, Kayhi; 5) Tully RIce, Craig; 6) Ty Woods, Kayhi: 7) Eli Lundberg, Kayhi.

1-meter diving Girls

1) Emily Bolling, Kayhi; 2) Kellyn Briggs, Kayhi; 3) Gabby Brown, JDHS; 4) Ava Elerding, Kayhi.

1-meter diving Boys

1) Brayden DeTienne-Falls, TMHS; 2) Stig Cunningham, TMHS; 3) Owen Berger, TMHS.

100-yard Backstroke Girls

1) Thalia Gerger, JDHS; 2) Emma Gassman, Sitka; 3) Caitlin Sanders, TMHS; 4) Manami Lehman, Craig.

100-yard Backstroke Boys

1) Harrison Holt, JDHS; 2) Wes Mank, Craig; 3) Benson Boudreaux, TMHS; 4) Kyan Klinger, Kayhi; 5) Grant Maygren, Craig; 8) Andrew Hildebrant, Kayhi

100-yard Breaststroke Girls

1) Emma Fellman, JDHS; 2) Jamie Heidersdorf, TMHS; 3) Parker Bowman, JDHS; 4) Tanya Wells, Craig; 5) Lauren Olson, Kayhi; 8) Sierra Nelson, Craig.

100-yard Breaststroke Boys

1) Patrick Foy, TMHS; 2) Trevor Dash, Kayhi; 3) Karthik Sanguni, TMHS; 5) Eli Lundberg, Kayhi.                                     

*Results courtesy of Region V meet.