Home | Ketchikan | Alaska | Sports | Waterfront | Business | Education | Religion | Scene
Classifieds | Place a class ad | PDF Edition | Home Delivery


Gov. Michael J.

Read more...
Whether it was the shock of Gov. Michael J.

Read more...
Mary J. Mossburg, 80, died Feb. 9, 2019, in Bellingham, Washington. Mrs.
Robert Marcus Holt IV, 2, died Jan. 2, 2019, in Metlakatla. He was born Nov. 11, 2016, in Ketchikan, and attended Early Head Start.
Marylyn Burens Conley, 73, died Jan. 31, 2019, in Sitka. She was born Marylyn Augusta Burens on May 5, 1945, in Evanston, Illinois.
2/4/2019
Killer Whales dive into the new year with a pair of swim meets

By SPENCER GLEASON
Daily News Sports Editor

The past couple weeks have been a whirlwind for the Ketchikan Killer Whales.

Head coach Patrick Burda and 16 Killer Whales swam at Craig’s Southern Winter Games on Jan. 19-20. And before the following week was finished, a pair of Killer Whales traveled to Homer during the Region XVI Alaska Senior Championships on Jan. 25-27.

After being greeted at their Airbnb house by a moose, Ketchikan’s Tyler Merle and Larry Kuharich each swam six events at Kate Kuhn Aquatic Center in Homer.

“I think overall we accomplished what we wanted to,” Burda said of the senior championships. “For where we’re at in the season, I think they performed just about exactly what I wanted them to.”

Merle and Kuharich qualified for the championships by meeting race time designed by the National Age Group Motivational Time Standards. USA Swimming releases those times every four years, after the Olympics.

“They’re based on the 16th fastest time swam in that four-year period, in that age group and that gender,” Burda said. “They’re broken down to Quad-A times, which are the fastest, Triple-A, Double-A, Single-A, Double-B, Single-B (times).

“So to qualify for this meet they had to make Single-A time standards in one event (for their age group). And then they get bonus events in five others. They each made multiple events.”

Merle swam in the 200-yard freestyle, 50-yard freestyle, 100-yard freestyle, 100-yard backstroke, 200-yard IM and 500-yard freestyle. Kuharich competed in the 100-yard backstroke, 50-yard freestyle, 100-yard freestyle, 500-yard freestyle, 400-yard IM, 200-yard IM.

Kuharich advanced to the finals in the 400-yard IM.

“He took some of the feedback that I gave him on his morning swim, and he applied that,” Burda said. “And he ended up going faster — I think he was about eight or nine seconds faster than his morning swim — which is great.”

Merle also dropped time during preliminaries, but was unable to advance to the finals.

“Tyler definitely held his own,” Burda said. “His first event — the 200 free — stands out to me. He went out aggressive, and he looked good.”

The Killer Whales had even more time drops during their meet at Craig.

“I dropped time on my butterfly, which I haven’t done in a while,” Sariah Smith said. “We practice certain techniques. I’m bad at tucking my head down. And so we worked on that, and I got my head down quicker. And that helped. It’s less time my head is out of the water.”

Smith was one of 16 Killer Whales to compete in 14 events at Craig.

“They had a nice weekend,” Burda said.

Here are the results from the two events:

 Southern Winter Games at Craig Swim Results

Girls 8 & Under 100-Yard Medley Relay

1. Craig (Grace Maygren, Aiven Knock, Saranne Stonecipher, Gracie Active), 1:33.18.

 

Boys 8 & Under 100-Yard Medley Relay

1. Craig (Liam McCoy, Silas Creighton, Edward Bazinet, Jack Conatser), 1:46.88.

 

Girls 10 & Under 200-Yard Medley Relay

1. Craig (Sabrina Nelson, Neve Creighton, Payton McCoy, Sara Steffen), 3:04.18; 2. KKW (McKinley Scott, Abby Elberson, Maya Smith, Stephanie Kleeman), 3:37.22; 3. Craig (Reina Ottenbacher, Madison Conatser, Skyla Schwegel, Heather McNish), 4:13.17.

 Girls 11-12 200-Yard Medley Relay

1. Craig (Julia Smith, Taiya Wells, Ada Creighton, Manami Lehman), 2:36.75.

 Boys 11-12 200-Yard Medley Relay

1. KKW (Gavin Harold, Trevor Dash, Evan Dash, James Connelly), 2:24.37; 2. Craig (Benjamin Dill, Grant Maygren, Wes Mank, Benjamin Ericksen), 2:33.98.

 Girls 200-Yard Medley Relay

1. KKW (Sariah Smith, Makayla Harris, Aurora Scott, Kaitlyn Kleeman), 2:39.25.

 Boys 200-Yard Medley Relay

1. Craig (Tully Rice, Ulric Lehman, Ethan Dill, Daniel Ericksen), 2:18.05; 2. KKW (Liam Woodward, Dean Harris, Jacob Elberson, Max Meredith), 3:07.88.

 Girls 13-14 100-Yard Backstroke

1. Sierra Nelson, Craig, 1:21.39; 2. Makayla Harris, KKW, 1:26.43.

 Girls 15 & Over 100-Yard Backstroke

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 1:16.73.

 Boys 13-14 100-Yard Backstroke

1. Ethan Dill, Craig, 1:17.93; 2. Tully Rice, Craig, 1:19.86; 3. Marshall Maygren, Craig, 1:31.00; 4. Jacob Elberson, KKW, 1:42.54.

 Boys 15 & Over 100-Yard Backstroke

1. Ulric Lehman, Craig, 1:16.98; 2. Daniel Ericksen, Craig, 1:41.15.

 Girls 11-12 100-Yard Backstroke

1. Manami Lehman, Craig, 1:11.91; 2. Ada Creighton, Craig, 1:20.41; 3. Aurora Scott, KKW, 1:21.45; 4. Sariah Smith, KKW, 1:22.38; 5. Kaitlyn Kleeman, KKW, 1:41.87; 6. Sianna Coats-Seley, Craig, 1:44.96; 7. Julia Smith, Craig, 1:55.10; 8. Kyleigh McCoy, Craig, 1:56.09.

 Boys 11-12 100-Yard Backstroke

1. Wes Mank, Craig, 1:04.59; 2. Trevor Dash, KKW, 1:06.18; 3. Evan Dash, KKW, 1:18.50; 4. Grant Maygren, Craig, 1:21.02; 5. Gavin Harold, KKW, 1:24.95; 6. Benjamin Ericksen, Craig, 1:34.56; 7. Benjamin Dill, Craig, 1:35.90; 8. James Connelly, KKW, 1:41.76.

 Girls 10 & Under 100-Yard Backstroke

1. Maya Smith, KKW, 1:21.74; 2. Sabrina Nelson, Craig, 1:24.59; 3. Neve Creighton, Craig, 1:34.42; 4. Grace Maygren, Craig, 1:40.93; 5. Payton McCoy, Craig, 1:43.12; 6. Sara Steffen, Craig, 1:50.94; 7. Abby Elberson, KKW, 1:51.40; 8. Bella Bazinet, Craig, 1:55.85; 9. Skyla Schwegel, Craig, 1:56.93; 10. Madison Conatser, Craig, 2:00.65; 11. Sophia Haseltine, Craig, 2:13.08; 12. Reina Ottenbacher, Craig, 2:21.58.

 Boys 10 & Under 100-Yard Backstroke

1. Liam Woodward, KKW, 1:31.94; 2. Joseph Wilson, Craig, 1:33.40; 3. Dean Harris, KKW, 1:51.13; 4. Max Meredith, KKW, 1:51.95; 5. Liam McCoy, Craig, 2:00.21; 6. Miles Lehman, Craig, 2:14.72; 7. Lincoln Bergtold, Craig, 2:19.94.

Girls 8 & Under 25-Yard Backstroke

1. Saranne Stonecipher, Craig, 20.81; 2. Grace Maygren, Craig, 21.02; 3. McKinley Scott, KKW, 22.19; 4. Aiven Knock, Craig, 23.29; Gracie Active, Craig, 23.99; 6. Annabelle Smith, Craig, 26.43; 7. Stephanie Kleeman, KKW, 26.59; 8. Mercie Active, Craig, 26.68; 9. Camilla Ericksen, Craig, 28.40.

 Boys 8 & Under 25-Yard Backstroke

1. Liam McCoy, Craig, 23.74; 2. Edward Bazinet, Craig, 26.40; 3. Silas Creighton, Craig, 27.04; 4. Jack Conatser, Craig, 27.55.

 Boys 200-Yard Butterfly

1. Trevor Dash, KKW, 2:33.02; 2. Wes Mank, Craig, 2:47.08.

 Girls 8 & Under 50-Yard Butterfly

1. Grace Maygren, Craig, 1:01.32; 2. Bella Bazinet, Craig, 1:01.53; 3. Aiven Knock, Craig, 1:02.47; 4. McKinely Scott, KKW, 1:06.80; 5. Gracie Active, Craig, 1:08.60.

 Girls 9-10 50-Yard Butterfly

1. Sabrina Nelson, Craig, 42.22; 2. Maya Smith, KKW, 42.26; 3. Neve Creighton, Craig, 50.65; 4. Payton McCoy, Craig, 54.46; 5. Sara Steffen, Craig, 1:03.79; 6. Skyla Schwegel, Craig, 1:09.45; 7. Madison Conatser, Craig, 1:11.87; 8. Reina Ottenbacher, Craig, 1:20.97.

 Boys 8 & Under 50-Yard Butterfly

1. Edward Bazinet, Craig, 1:11.76; 2. Liam McCoy, Craig, 1:16.54.

 Boys 9-10 50-Yard Butterfly

1. Liam Woodward, KKW, 47.95; 2. Joseph Wilson, Craig, 49.58; 3. Max Meredith, KKW, 55.53; 4. Dean Harris, KKW, 57.52; 5. Miles Lehman, Craig, 1:11.57.

 Girls 11-12 50-Yard Butterfly

1. Manami Lehman, Craig, 31.39; 2. Ada Creighton, Craig, 36.69; 3. Sariah Smith, KKW, 37.33; 4. Aurora Scott, KKW, 38.02; 5. Taiya Wells, Craig, 42.15; 6. Sianna Coats-Seley, Craig, 1:05.34.

 Boys 11-12 50-Yard Butterfly

1. Evan Dash, KKW, 35.63; 2. Benjamin Dill, Craig, 36.52; 3. Gavin Harold, KKW, 39.05; 4. James Connelly, KKW, 58.44.

 

Girls 13-14 200-Yard Freestyle

1. Sierra Nelson, Craig, 2:38.67; 2. Makayla Harris, KKW, 2:42.08.

 

Girls 15 & Over 200-Yard Freestyle

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 2:38.12.

 

Boys 13-14 200-Yard Freestyle

1. Tully Rice, Craig, 2:25.29; 2. Ethan Dill, Craig, 2:28.01; 3. Jacob Elberson, KKW, 2:55.06; 4. Marshall Maygren, Craig, 3:25.29.

 

Boys 15 & Over 200-Yard Freestyle

1. Ulric Lehman, Craig, 2:23.35; 2. Daniel Ericksen, Craig, 2:56.65.

 

Girls 11-12 200-Yard Freestyle

1. Ada Creighton, Craig, 2:34.66; 2. Kaitlyn Kleeman, KKW, 3:18.08; 3. Kyleigh McCoy, Craig, 3:43.51; 4. Julia Smith, Craig, 4:02.17.

 

Boys 11-12 200-Yard Freestyle

1. Wes Mank, Craig, 2:09.69; 2. Grant Maygren, Craig, 3:00.86; 3. Benjamin Ericksen, Craig, 3:09.76.

 

Girls 10 & Under 200-Yard Freestyle

1. Maya Smith, KKW, 2:48.31; 2. Saranne Stonecipher, Craig, 3:28.54; 3. Sara Steffen, Craig, 3:44.62; 4. Reina Ottenbacher, Craig, 4:57.31.

 

Boys 10 & Under 200-Yard Freestyle

1. Joseph Wilson, Craig, 3:15.86.

 

Girls 13-14 400-Yard IM

1. Sierra Nelson, Craig, 6:33.92.

 

Girls 15 & Over 400-Yard IM

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 6:16.37.

 

Boys 400-Yard IM

1. Trevor Dash, KKW, 5:05.37; 2. Tully Rice, Craig, 6:16.08.

 

Girls 11-12 100-Yard IM

1. Manami Lehman, Craig, 1:13.40; 2. Aurora Scott, KKW, 1:21.34; 3. Sariah Smith, KKW, 1:24.09; 4. Taiya Wells, Craig, 1:25.84; 5. Kyleigh McCoy, Craig, 1:53.32.

 

Boys 11-12 100-Yard IM

1. Wes Mank, Craig, 1:12.16; 2. Evan Dash, KKW, 1:19.43; 3. Gavin Harold, KKW, 1:21.48; 4. Grant Maygren, Craig, 1:27.54; 5. Benjamin Dill, Craig, 1:30.93; 6. James Connelly, KKW, 1:46.79.

 

Girls 8 & Under 100-Yard IM

1. Saranne Stonecipher, Craig, 1:42.28; 2. Aiven Knock, Craig, 1:52.52; 3. Bella Bazinet, Craig, 1:57.78; 4. Mercie Active, Craig, 2:11.21; 5. McKinley Scott, KKW, 2:15.14.

 

Girls 9-10 100-Yard IM

1. Sabrina Nelson, Craig, 1:30.21; 2. Neve Creighton, Craig, 1:36.41; 3. Abby Elberson, KKW, 1:43.58; 4. Payton McCoy, Craig, 1:51.39; 5. Skyla Schwegel, Craig, 1:57.39; 6. Madison Conatser, Craig, 2:03.77; 7. Heather McNish, Craig, 2:08.70.

 

Boys 8 & Under 100-Yard IM

1. Silas Creighton, Craig, 2:07.51.

 

Boys 9-10 100-Yard IM

1. Liam Woodward, KKW, 1:43.09; 2. Dean Harris, KKW, 1:45.56; 3. Max Meredith, KKW, 1:48.90.

 

Girls 12 & Under 200-Yard Breaststroke

1. Ada Creighton, Craig, 3:09.19; 2. Sabrina Nelson, Craig, 3:29.06; 3. Abby Elberson, KKW, 4:03.49.

 

Girls 13-14 200-Yard Breaststroke

1. Sierra Nelson, Craig, 3:06.91; 2. Makayla Harris, KKW, 3:25.56.

 

Girls 15 & Over 200-Yard Breaststroke

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 3:12.44.

 

Boys 12 & Under 200-Yard Breaststroke

1. Trevor Dash, KKW, 2:42.15; 2. Gavin Harold, KKW, 3:10.09; 3. Evan Dash, KKW, 3:12.75.

 

Boys 13-14 200-Yard Breaststroke

1. Ethan Dill, Craig, 3:22.47; 2. Jacob Elberson, KKW, 4:13.99.

 

Boys 15 & Over 200-Yard Breaststroke

1. Ulric Lehman, Craig, 2:51.11.

 

Girls 11-12 100-Yard Breaststroke

1. Ada Creighton, Craig, 1:27.73; 2. Manami Lehman, Craig, 1:28.40; 3. Aurora Scott, KKW, 1:37.52; 4. Taiya Wells, Craig, 1:37.62; 5. Sariah Smith, KKW, 1:38.86; 6. Julia Smith, Craig, 2:02.63; 7. Kyleigh McCoy, Craig, 2:36.56.

 

Boys 11-12 100-Yard Breaststroke

1. Evan Dash, KKW, 1:34.52; 2. Grant Maygren, Craig, 1:47.02; 3. James Connelly, KKW, 2:05.90.

 

Girls 10 & Under 100-Yard Breaststroke

1. Sabrina Nelson, Craig, 1:39.88; 2. Maya Smith, KKW, 1:42.21; 3. Neve Creighton, Craig, 1:50.45; 4. Skyla Schwegel, Craig, 2:17.15; 5. Payton McCoy, Craig, 2:21.71.

 

Boys 10 & Under 100-Yard Breaststroke

1. Dean Harris, KKW, 1:54.79; 2. Max Meredith, KKW, 1:57.84; 3. Liam Woodward, KKW, 2:05.96; 4. Silas Creighton, Craig, 2:10.43.

 

Girls 8 & Under 25-Yard Breaststroke

1. Aiven Knock, Craig, 26.78; 2. Saranne Stonecipher, Craig, 27.20; 3. Bella Bazinet, Craig, 28.47; 4. Grace Maygren, Craig, 29.63; 5. Mercie Active, Craig, 34.08; 6. Gracie Active, Craig, 34.10; 7. McKinley Scott, KKW, 35.79.

 

Boys 8 & Under 25-Yard Breaststroke

1. Silas Creighton, Craig, 30.06.

 

Girls 13-14 50-Yard Freestyle

1. Sierra Nelson, Craig, 30.08; 2. Makayla Harris, KKW, 33.43.

 

Boys 13-14 50-Yard Freestyle

1. Ethan Dill, Craig, 28.71; 2. Marshall Maygren, Craig, 39.62.

 

Boys 15 & Over 50-Yard Freestyle

1. Ulric Lehman, Craig, 28.76; 2. Daniel Ericksen, Craig, 31.66.

 

Girls 11-12 50-Yard Freestyle

1. Manami Lehman, Craig, 30.14; 2. Aurora Scott, KKW, 32.78; 3. Sariah Smith, KKW, 33.44; 4. Sianna Coats-Seley, Craig, 40.89.

 

Boys 11-12 50-Yard Freestyle

1. Wes Mank, Craig, 26.29; 2. Trevor Dash, KKW, 27.34; 3. Grant Maygren, Craig, 33.14; 4. Gavin Harold, KKW, 33.69; 5. Benjamin Dill, Craig, 35.37; 6. Benjamin Ericksen, Craig, 37.15; 7. James Connelly, KKW, 46.68.

 

Girls 8 & Under 50-Yard Freestyle

1. Saranne Stonecipher, Craig, 41.52; 2. Aiven Knock, Craig, 44.26; 3. Bella Bazinet, Craig, 46.24; 4. Gracie Active, Craig, 48.27; 5. Mercie Active, Craig, 48.67; 6. McKinley Scott, KKW, 50.89; 7. Annabelle Smith, Craig, 55.45; 8. Stephanie Kleeman, KKW, 1:02.91; 9. Camilla Ericksen, Craig, 1:07.13; 10. Sophia Haseltine, Craig, 1:07.42.

 

Girls 9-10 50-Yard Freestyle

1. Maya Smith, KKW, 35.70; 2. Neve Creighton, Craig, 38.61; 3. Payton McCoy, Craig, 40.81; 4. Sara Steffen, Craig, 44.32; 5. Abby Elberson, KKW, 45.50; 6. Skyla Schwegel, Craig, 47.28; 7. Madison Conatser, Craig, 47.33; 8. Heather McNish, Craig, 57.52; 9. Reina Ottenbacher, Craig, 1:09.85.

 

Boys 8 & Under 50-Yard Freestyle

1. Jack Conatser, Craig, 49.51; 2. Edward Bazinet, Craig, 52.69.

 

Boys 9-10 50-Yard Freestyle

1. Dean Harris, KKW, 38.48; 2. Liam Woodward, KKW, 39.06; 3. Joseph Wilson, Craig, 39.93; 4. Max Meredith, KKW, 44.26; 5. Lincoln Bergtold, Craig, 52.94; 6. Miles Lehman, Craig, 54.34.

 

Girls 10 & Under 500-Yard Freestyle

1. Abby Elberson, KKW, 9:02.97.

 

Girls 11-12 500-Yard Freestyle

1. Taiya Wells, Craig, 8:39.29; 2. Kaitlyn Kleeman, KKW, 9:05.11.

 

Girls 13-14 500-Yard Freestyle

1. Makayla Harris, KKW, 7:06.86.

 

Girls 15 & Over 500-Yard Freestyle

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 6:45.84.

 

Boys 13-14 500-Yard Freestyle

1. Tully Rice, Craig, 6:24.42; 2. Jacob Elberson, KKW, 7:43.38.

 

Boys 15 & Over 500-Yard Freestyle

1. Ulric Lehman, Craig, 6:30.61.

 

Girls 400-Yard Freestyle Relay

1. KKW (Sariah Smith, Aurora Scott, Maya Smith, Makayla Harris), 4:58.17; 2. Craig (Sianna Coats-Seley, Ada Creighton, Taiya Wells, Manami Lehman), 5:19.75; 3. Craig (Liberty Wargi-Morris, Grace Maygren, Saranne Stonecipher, Sierra Nelson), 5:22.60; 4. Craig (Neve Creighton, Payton McCoy, Sara Steffen, Sabrina Nelson), 6:14.06; 5. KKW (Stephanie Kleeman, Kaitlyn Kleeman, Abby Elberson, McKinley Scott), 7:21.77.

 

Boys 400-Yard Freestyle Relay

1. Craig (Ethan Dill, Daniel Ericksen, Tully Rice, Ulric Lehman), 4:26.46; 2. KKW (Trevor Dash, Evan Dash, Jacob Elberson, Gavin Harold), 4:53.58; 3. KKW (James Connelly, Liam Woodward, Dean Harris, Max Meredith), 6:50.44.

 

Girls 8 & Under 100-Yard Freestyle Relay

1. Craig (Aiven Knock, Gracie Active, Grace Maygren, Saranne Stonecipher), 1:16.58; 2. Craig (Mercie Active, Annabelle Smith, Sophia Haseltine, Bella Bazinet), 1:32.04.

 

Boys 8 & Under 100-Yard Freestyle Relay

1. Craig (Liam McCoy, Jack Conatser, Edward Bazinet, Silas Creighton), 1:31.54.

 

Girls 10 & Under 200-Yard Freestyle Relay

1. KKW (McKinley Scott, Abby Elberson, Stephanie Kleeman, Maya Smith), 3:07.56; 2. Craig (Reina Ottenbacher, Heather McNish, Skyla Schwegel, Madison Conatser), 3:27.44.

 

Girls 11-12 200-Yard Freestyle Relay

1. Craig (Sianna Coats-Seley, Taiya Wells, Kyleigh McCoy, Ada Creighton), 2:31.63.

 

Boys 11-12 200-Yard Freestyle Relay

1. KKW (Evan Dash, Gavin Harold, James Connelly, Trevor Dash), 2:13.67.

 

Girls 200-Yard Freestyle Relay

1. KKW (Sariah Smith, Makayla Harris, Kaitlyn Kleeman, Aurora Scott), 2:17.57; 2. Craig (Jacielynn Simpson, Julia Smith, Liberty Wargi-Morris, Sierra Nelson), 2:30.58.

 

Boys 200-Yard Freestyle Relay

1. Craig (Ethan Dill, Grant Maygren, Tully Rice, Wes Mank), 2:01.32; 2. KKW (Jacob Elberson, Liam Woodward, Max Meredith, Dean Harris), 2:42.36; 3. Craig (Lincoln Bergtold, Marshall Maygren, Joseph Wilson, Benjamin Dill), 2:42.45.

 

Girls 13-14 200-Yard IM

1. Sierra Nelson, Craig, 2:54.10; 2. Makayla Harris, KKW, 3:00.62.

 

Boys 13-14 200-Yard IM

1. Jacob Elberson, KKW, 3:24.50.

 

Girls 11-12 200-Yard IM

1. Aurora Scott, KKW, 2:53.44; 2. Sariah Smith, KKW, 2:53.83; 3. Julia Smith, Craig, 4:18.87.

 

Boys 11-12 200-Yard IM

1. Trevor Dash, KKW, 2:21.56; 2. Evan Dash, KKW, 2:49.77; 3. Gavin Harold, KKW, 3:00.23; 4. Grant Maygren, Craig, 3:17.23; 5. Benjamin Dill, Craig, 3:17.72; 6. James Connelly, KKW, 3:57.13.

 

Girls 10 & Under 200-Yard IM

1. Maya Smith, KKW, 3:11.08; 2. Neve Creighton, Craig, 3:27.56; 3. Saranne Stonecipher, Craig, 3:48.41; 4. Skyla Schwegel, Craig, 4:05.23.

 

Boys 10 & Under 200-Yard IM

1. Dean Harris, KKW, 3:45.90.

 

Girls 8 & Under 25-Yard Freestyle

1. Grace Maygren, Craig, 18.60; 2. Aiven Knock, Craig, 18.99; 3. McKinley Scott, KKW, 20.58; 4. Bella Bazinet, Craig, 20.79; 5. Mercie Active, Craig, 20.90; 6. Gracie Active, Craig, 21.35; 7. Stephanie Kleeman, KKW, 24.28; 8. Sophia Haseltine, Craig, 24.71; 9. Annabelle Smith, Craig, 24.80.

 

Boys 8 & Under 25-Yard Freestyle

1. Silas Creighton, Craig, 21.76; 2. Jack Conatser, Craig, 22.36; 3. Liam McCoy, Craig, 22.41; 4. Edward Bazinet, Craig, 24.03.

 

Girls 50-Yard Freestyle

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 31.36; 2. Ada Creighton, Craig, 32.14; 3. Maya Smith, KKW, 32.94; 4. Taiya Wells, Craig, 34.06; 5. Makayla Harris, KKW, 34.24; 6. Sabrina Nelson, Craig, 36.69; 7. Sara Steffen, Craig, 40.44; 8. Sianna Coats-Seley, Craig, 40.47; 9. Grace Maygren, Craig, 42.10; 10. Jacielynn Simpson, Craig, 44.22; 11. Abby Elberson, KKW, 45.34; 12. Madison Conatser, Craig, 46.36; 13. Julia Smith, Craig, 49.31.

 

Boys 50-Yard Freestyle

1. Wes Mank, Craig, 26.29; 2. Tully Rice, Craig, 32.23; 3. Marshall Maygren, Craig, 39.76; 4. James Connelly, KKW, 41.02; 5. Liam Woodward, KKW, 41.04; 6. Liam McCoy, Craig, 50.60.

 

Girls 13-14 100-Yard Butterfly

1. Sierra Nelson, Craig, 1:37.57.

 

Boys 13-14 100-Yard Butterfly

1. Ethan Dill, Craig, 1:16.03; 2. Jacob Elberson, KKW, 1:54.09.

 

Girls 11-12 100-Yard Butterfly

1. Sariah Smith, KKW, 1:23.92; 2. Aurora Scott, KKW, 1:28.15; 3. Kaitlyn Kleeman, KKW, 1:54.23; 4. Kyleigh McCoy, Craig, 2:37.91.

 

Boys 11-12 100-Yard Butterfly

1. Trevor Dash, KKW, 1:04.37; 2. Wes Mank, Craig, 1:11.84; 3. Gavin Harold, KKW, 1:32.52; 4. Benjamin Dill, Craig, 1:33.01.

 

Girls 10 & Under 100-Yard Butterfly

1. Payton McCoy, Craig, 2:08.15; 2. Skyla Schwegel, Craig, 2:17.84.

 

Boys 10 & Under 100-Yard Butterfly

1. Joseph Wilson, Craig, 1:49.96.

 

Girls 8 & Under 25-Yard Butterfly

1. Saranne Stonecipher, Craig, 24.56; 2. McKinley Scott, KKW, 25.10; 3. Mercie Active, Craig, 25.51; 4. Bella Bazinet, Craig, 25.97; 5. Grace Maygren, Craig, 27.53; 6. Aiven Knock, Craig, 27.58; 7. Gracie Active, Craig, 29.46; 8. Sophia Haseltine, Craig, 33.12; 9. Stephanie Kleeman, KKW, 38.58.

 

Boys 8 & Under 25-Yard Butterfly

1. Liam McCoy, Craig, 30.01; 2. Edward Bazinet, Craig, 30.85; 3. Silas Creighton, Craig, 37.67.

 

Girls 12 & Under 200-Yard Backstroke

1. Ada Creighton, Craig, 2:59.04; 2. Sabrina Nelson, Craig, 3:13.77; 3. Taiya Wells, Craig, 3:21.29; 4. Neve Creighton, Craig, 3:23.32; 5. Sara Steffen, Craig, 3:48.20; 6. Kaitlyn Kleeman, KKW, 3:48.91; 7. Abby Elberson, KKW, 3:53.07; 8. Jacielynn Simpson, Craig, 4:05.97; 9. Julia Smith, Craig, 4:07.41; 10. Sianna Coats-Seley, Craig, 4:08.20; 11. Reina Ottenbacher, Craig, 4:46.06.

 

Girls 13-14 200-Yard Backstroke

1. Makayla Harris, KKW, 2:57.07.

 

Girls 15 & Over 200-Yard Backstroke

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 2:44.50.

 

Boys 12 & Under 200-Yard Backstroke

1. Wes Mank, Craig, 2:22.32; 2. Trevor Dash, KKW, 2:25.40; 3. Evan Dash, KKW, 2:47.79; 4. Liam Woodward, KKW, 3:20.39; 5. Joseph Wilson, Craig, 3:20.70.

 

Boys 13-14 200-Yard Backstroke

1. Ethan Dill, Craig, 2:52.76; 2. Marshall Maygren, Craig, 3:31.77.

 

Girls 11-12 50-Yard Backstroke

1. Sariah Smith, KKW, 37.09; 2. Aurora Scott, KKW, 37.71; 3. Ada Creighton, Craig, 38.48; 4. Taiya Wells, Craig, 41.57; 5. Jacielynn Simpson, Craig, 49.88; 6. Sianna Coat-Seley, Craig, 51.86; 7. Kyleigh, McCoy, Craig, 51.95.

 

Boys 11-12 50-Yard Backstroke

1. Wes Mank, Craig, 30.27; 2. Evan Dash, KKW, 36.72; 3. Grant Maygren, Craig, 37.93; 4. Gavin Harold, KKW, 38.60; 5. James Connelly, KKW, 44.80; 6. Benjamin Dill, Craig, 46.39.

 

Girls 8 & Under 50-Yard Backstroke

1. Saranne Stonecipher, Craig, 46.44; 2. Grace Maygren, Craig, 48.50; 3. McKinley Scott, KKW, 50.28; 4. Bella Bazinet, Craig, 53.07; 5. Aiven Knock, Craig, 53.89; 6. Annabelle Smith, Craig, 59.87; 7. Sophia Haseltine, Craig, 1:101.04.

 

Girls 9-10 50-Yard Backstroke

1. Maya Smith, KKW, 37.88; 2. Sabrina Nelson, Craig, 40.22; 3. Neve Creighton, Craig, 44.03; 4. Payton McCoy, Craig, 49.58; 5. Skyla Schwegel, Craig, 50.24; 6. Abby Elberson, KKW, 52.14; 7. Sara Steffen, Craig, 53.01; 8. Heather McNish, Craig, 55.02; 9. Madison Conatser, Craig, 58.11; 10. Reina Ottenbacher, Craig, 1:03.07.

 

Boys 8 & Under 50-Yard Backstroke

1. Silas Creighton, Craig, 55.14; 2. Jack Conatser, Craig, 59.91; 3. Edward Bazinet, Craig, 1:01.08; 4. Liam McCoy, Craig, 1:02.15.

 

Boys 9-10 50-Yard Backstroke

1. Joseph Wilson, Craig, 45.70; 2. Max Meredith, KKW, 52.02; 3. Dean Harris, KKW, 53.74; 4. Lincoln Bergtold, Craig, 1:08.86.

 

Girls 13-14 100-Yard Freestyle

1. Sierra Nelson, Craig, 1:08.80; 2. Makayla Harris, KKW, 1:14.61.

 

Girls 15 & Over 100-Yard Freestyle

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 1:09.33.

 

Boys 13-14 100-Yard Freestyle

1. Ethan Dill, Craig, 1:06.79; 2. Tully Rice, Craig, 1:08.24; 3. Jacob Elberson, KKW, 1:26.26; 4. Marshall Maygren, Craig, 1:31.40.

 

Girls 11-12 100-Yard Freestyle

1. Aurora Scott, KKW, 1:11.09; 2. Sariah Smith, KKW, 1:11.41; 3. Kaitlyn Kleeman, KKW, 1:35.94; 4. Jacielynn Simpson, Craig, 1:36.96; 5. Sianna Coats-Seley, Craig, 1:37.17; 6. Kyleigh McCoy, Craig, 1:41.98; 7. Julia Smith, Craig, 1:48.39.

 

Boys 11-12 100-Yard Freestyle

1. Wes Mank, Craig, 58.60; 2. Trevor Dash, KKW, 59.51; 3. Evan Dash, KKW, 1:12.59; 4. Gavin Harold, KKW, 1:14.88; 5. Grant Maygren, Craig, 1:19.16; 6. Benjamin Dill, Craig, 1:21.93; 7. James Connelly, KKW, 1:37.96.

 

Girls 8 & Under 100-Yard Freestyle

1. Saranne Stonecipher, Craig, 1:33.08; 2. Aiven Knock, Craig, 1:39.41; 3. Bella Bazinet, Craig, 1:39.84; 4. Gracie Active, Craig, 1:48.11; 5. Mercie Active, Craig, 1:50.33; 6. Annabelle Smith, Craig, 2:03.36; 7. McKinely Scott, KKW, 2:03.55; 8. Stephanie Kleeman, KKW, 2:10.84; 9. Sophia Haseltine, Craig, 2:18.76.

 

Girls 9-10 100-Yard Freestyle

1. Sabrina Nelson, Craig, 1:21.62; 2. Neve Creighton, Craig, 1:27.47; 3. Abby Elberson, KKW, 1:35.21; 4. Payton McCoy, Craig, 1:35.84; 5. Skyla Schwegel, Craig, 1:38.55; 6. Sara Steffen, Craig, 1:46.35; 7. Madison Conatser, Craig, 1:47.50; 8. Heather McNish, Craig, 2:00.21; 9. Reina Ottenbacher, Craig, 2:19.42.

 

Boys 8 & Under 100-Yard Freestyle

1. Jack Conatser, Craig, 1:45.68; 2. Liam McCoy, Craig, 1:46.02; 3. Silas Creighton, Craig, 1:48.59; 4. Edward Bazinet, Craig, 1:55.66.

 

Boys 9-10 100-Yard Freestyle

1. Liam Woodward, KKW, 1:29.74; 2. Dean Harris, KKW, 1:31.48; 3. Joseph Wilson, Craig, 1:32.10; 4. Max Meredith, KKW, 1:40.13; 5. Lincoln Bergtold, Craig, 2:17.27.

 

Girls 13-14 100-Yard Breaststroke

1. Sierra Nelson, Craig, 1:30.87; 2. Makayla Harris, KKW, 1:36.98.

 

Girls 15 & Over 100-Yard Breaststroke

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 1:33.67.

 

Boys 13-14 100-Yard Breaststroke

1. Tully Rice, Craig, 1:32.31.

 

Girls 11-12 50-Yard Breaststroke

1. Taiya Wells, Craig, 41.90; 2. Ada Creighton, Craig, 41.97; Aurora Scott, KKW, 45.50; 4. Sariah Smith, KKW, 49.56; 5. Kyleigh McCoy, Craig, 1:12.14.

 

Boys 11-12 50-Yard Breaststroke

1. Gavin Harold, KKW, 41:14; 2. Evan Dash, KKW, 41.92; 3. Grant Maygren, Craig, 46.04.

 

Girls 8 & Under 50-Yard Breaststroke

1. Aiven Knock, Craig, 54.23; 2. Bella Bazinet, Craig, 57.89; 3. Saranne Stonecipher, Craig, 57.92; 4. Grace Maygren, Craig, 1:04.64; 5. Mercie Active, Craig, 1:09.61; 6. McKinley Scott, KKW, 1:15.38.

 

Girls 9-10 50-Yard Breaststroke

1. Sabrina Nelson, Craig, 47.06; 2. Maya Smith, KKW, 48.80; 3. Neve Creighton, Craig, 50.54; 4. Abby Elberson, KKW, 56.67; 5. Madison Conatser, Craig, 1:04.28; 6. Payton McCoy, Craig, 1:07.23.

 

Boys 8 & Under 50-Yard Breaststroke

1. Silas Creighton, Craig, 1:03.06.

 

Boys 9-10 50-Yard Breaststroke

1. Max Meredith, KKW, 53.03; 2. Liam Woodward, KKW, 55.19.

 

Girls 12 & Under 1650-Yard Freestyle

1. Ada Creighton, Craig, 23:28.68; 2. Taiya Wells, Craig, 28:46.09.

 

Girls 13-14 1650-Yard Freestyle

1. Sierra Nelson, Craig, 24:44.90.

 

Girls 15 & Over 1650-Yard Freestyle

1. Liberty Wargi-Morris, Craig, 23:41.63.

 

Boys 12 & Under 1650-Yard Freestyle

1. Trevor Dash, KKW, 20:48.83.

 

Boys 13-14 1650-Yard Freestyle

1. Tully Rice, Craig, 22:26.08.

 

Girls 400-Yard Medley Relay

1. KKW (Maya Smith, Sariah Smith, Aurora Scott, Makayla Harris), 5:44.20; 2. Craig (Sabrina Nelson, Taiya Wells, Ada Creighton, Neve Creighton), 5:53.84; 3. KKW (McKinley Scott, Abby Elberson, Kaitlyn Kleeman, Stephanie Kleeman), 8:06.86.

 

Boys 400-Yard Medley Relay

1. KKW (Trevor Dash, Evan Dash, Gavin, Harold, Jacob Elberson), 5:39.58; 2. KKW (James Connelly, Dean Harris, Liam Woodward, Max Meredith), 7:19.80.

 

2019 Region XIV Alaska Senior Championship at Homer Results

 

Boys 1,000-Yard Freestyle

1. Noah Palmer, Midnight Sun Swim Team (Fairbanks), 9:57.03; 10. Nikolai Siekawitch, Wrangell, 11:58.39; 11. Jimmy Baggen, Wrangell, 12:40.79.

 

Boys 200-Yard Freestyle — Preliminaries

1. Max Addington, Aurora Swim Team, 1:49.59; 23. Tyler Merle, KKW, 2:07.05

 

Girls 100-Yard Backstroke — Finals

1. Summer Cheng, Northern Lights Swim Club, 59.64; 11. Renee Roberts, Wrangell, 1:05.81.

 

Boys 100-Yard Backstroke — Preliminaries

1. Brian Jarupakorn, Northern Lights Swim Club, 53.73; 22. Nikolai Siekawitch, Wrangell, 1:04.47; 24. Larry Kuharich, KKW, 1:07.57; 25. Tyler Merle, KKW, 1:08.55.

 

Boys 200-Yard Breaststroke — Preliminaries

1. Tavner Wisdom, Northern Lights Swim Club, 2:15.73; 16. Jimmy Baggen, Wrangell, 2:54.52.

 

Boys 100-Yard Butterfly — Preliminaries

1. Brian Jarupakorn, Northern Lights Swim Club, 53.73; 21. Nikolai Siekawitch, Wrangell, 1:03.98.

 

Girls 50-Yard Freestyle — Finals

1. Bret Congdon, Anchorage YMCA Swim Team, 24.93; 5. Renee Roberts, Wrangell, 26.28.

 

Boys 50-Yard Freestyle — Preliminaries

1. Shawn Wooten, Northern Lights, 21.60; 24. Nikolai Siekawitch, Wrangell, 24.66; 32. Tyler Merler, KKW, 25.21; 34. Larry Kuharich, KKW, 25.25; 43. Jimmy Baggen, Wrangell, 27.41.

 

Boys 400-Yard IM — Finals

1. Noah Palmer, Midnight Sun Swim Team, 4:21.57; 8. Larry Kuharich, KKW, 5:07.20.

 

Girls 200-Yard IM — Preliminaries

1. Lydia Jacoby, Seward Tsunami Swim Club, 2:16.13; 24. Renee Roberts, Wrangell, 2:31.72.

 

Boys 200-Yard IM — Preliminaries

1. Konnor Koldberg, Northern Lights Swim Club, 2:04.66; 25. Larry Kuharich, KKW, 2:28.40; 27. Tyler Merle, KKW, 2:37.08.

 

Girls 100-Yard Freestyle — Preliminaries

1. Bret Congdon, Anchorage YMCA Swim Team, 55.20; 14. Renee Roberts, Wrangell, 58.49.

 

Boys 100-Yard Freestyle — Preliminaries

1. Max Addington, Aurora Swim Team, 48.95; 26. Nikolai Siekawitch, Wrangell, 54.58; 31. Larry Kuharich, KKW, 55.63; 34. Tyler Merle, KKW, 56.18; 40. Jimmy Baggen, Wrangell, 1:00.55.

 

Girls 100-Yard Breaststroke — Preliminaries

1. Lydia Jacoby, Seward Tsunami Swim Club, 1:06.74; 22. Renee Roberts, Wrangell, 1:24.40.

 

Boys 100-Yard Breaststroke — Preliminaries

1. John Heaphy, Chugiak Aquatics Club, 1:02.59; 24. Nikolai Siekawitch, Wrangell, 1:14.01; 26. Jimmy Baggen, Wrangell, 1:18.15.

 

Boys 500-Yard Freestyle — Preliminaries

1. Noah Palmer, Midnight Sun Swim Team, 5:05.95; 15. Larry Kuharich, KKW, 5:45.94; 20. Tyler Merle, KKW, 6:01.20; 22. Jimmy Baggen, Wrangell, 6:07.89.

 

Mixed 50-Yard Freestyle

1. Nikolai Siekawitch, Wrangell, 24.02.