Home | Ketchikan | Alaska | Sports | Waterfront | Business | Education | Religion | Scene
Classifieds | Place a class ad | PDF Edition | Home Delivery | How to cancel


Ketchikan needs people to step up to the plate.

Read more...
First-hand knowledge and understanding of Alaska is a rare commodity within...

Read more...
Mary Catherine Larsen, 68, died July 14, 2017, in the Virginia Mason Hospital in Seattle.
Sylva May (Pratt) Umphrey, 91, died May 14, 2017, at Johnson Memorial Hospital in Franklin, Indiana.
4/29/2013
Kayhi track and field competes in snowy Juneau

By A.J. JANKOWSKI

Daily News Sports Editor

Even as snow continued to fall during the entire Capitol Invitational Friday and Saturday at Thunder Mountain, the Ketchikan High School track and field team refused to be blown off course.

As a result, the Kings returned from Juneau with a pair of second-place team finishes, and plenty of individual records.

"Over half the team got at least one personal record," said Kayhi head coach Mary Hagemann. "There were a few mishaps here and there, but we did really well."

Hagemann said the weather, which delayed the meet and pushed some of the field events indoors, did not deter Kayhi from placing competitors into event finals.

"We had that mind set of doing it no matter what," she said. "They did a great job clearing off the track. It wasn’t ideal, but our kids competed hard."

The girls team scored 112 points, and went 1-2 in the 100-meter dash, as newcomers Bernadette Franulovich and Alexis Crellin ran times of 14.02 seconds and 14.12, respectively.

Franulovich is a freshman that Hagemann says "competes like an older athlete," and Crellin is a softball speedster turned track sprinter.

"She’s running like a mature athlete," Hagemann said. "She ran cross country this year, too, and you can tell that really helped."

Kelton Thompson continued to beat the field in the 200- and 400-meter dashes on the boys side, and 4x400 and 4x800 relay teams also took first.

Douglas Cook and Ricky Voelz went 1-2 in the 300-meter hurdles, and Cook took second in the 110-meter hurdles to Joe Ia of Thunder Mountain.

"That type of competition can only make our guys better," Hagemann said. "There are lots of good, young athletes in (Southeast) this year. It means that every meet, we know that we have to perform."

Hagemann said the second-place team finishes are the best she’s seen from her squad in five years of coaching, and was quick to share the success with her athletes and coaching staff.

She said coaches Alex Pennino, Rick Shaner, Karen Lane and Shelly Tradel have helped mold the Kayhi track and field team into what it is today.

"It takes a lot of coaches to make it work," she said. "We’re in a place we’ve never been in since I started coaching five years ago. That can only happen with a good staff."

Kayhi’s next event is the community meet Thursday and Friday at Esther Shea Field.

Girls meet results

1) Thunder Mountain, 164 points; 2) Ketchikan, 112; 3) Petersburg, 60; 4)?Sitka, 55; 5) Juneau-Douglas, 46; 6) Haines, 36; 7) Yakutat, 22.

100-meter dash

1) Bernadette Franulovich, Ketchikan, 14.02 seconds; 2) Alexis Crellin, KTN, 14.12; 3) Kaitlin Fagerstrom, Juneau-Douglas, 14.26; 10) Aurora Prutsman, KTN, 15.27; 11)?Maddy Mandt, KTN, 15.62.

200-meter dash

1) Gabriella Cagle, Sitka, 28.70 seconds; 2) Sammy Haight, Thunder Mountain, 29.07; 3) Bernadette Franulovich, KTN, 29.17; 7) Maddy Mandt, KTN, 33.55; 8) Aurora Prutsman, KTN, 34.32.

400-meter dash

1) Kaitlin Fagerstrom, JD, 1 minute, 4.53 seconds; 2) Alexis Crellin, KTN, 1:04.69; 3) Bernadette Franulovich, KTN, 1:06.83; 7) Vona Enright, KTN, 1:13.64.

800 meter

1) Maddie Hall, TM, 2:34.22; 2) Alexis Crellin, KTN, 2:39.84; 3) Robyn Schwartz, Petersburg, 2:48.69; 4) Eimy Anzueto, KTN, 2:53.20; 7) Kaitlyn Tighe, KTN, 3:02.84.

1600 meter

1) Maddie Hall, TM, 5:33.54; 2) Grace Weller, PSG, 5:57.73; 3) Robyn Schwartz, PSG, 6:09.53; 5) Eimy Anzueto, KTN, 6:30.92; 8) Kaitlyn Tighe, KTN, 6:47.62.

3200 meter

1) Maddie Hall, TM, 11:44.63; 2) Grace Weller, PSG, 12:22.54; 3) Katie Jones, TM, 13:10.31; 5) Eimy Anzueto, KTN, 13:54.52; 6) Kaitlyn Tighe, KTN, 14:57.52.

100-meter hurdles

1) Grace Weller, PSG, 18.93 seconds; 2) Jess Giddings, Haines, 19.10; 3) Kasia Adams, Yakutat, 19.35; 6) Hannah Wharton, KTN, 20.54; 8) Torah Harding-Laman, KTN, 21.70; 9) Emily Porter, KTN, 21.89; 10) Sherlyn Malabanan, KTN, 23.14; 11)?Crysta Davis, KTN, 29.00.

300-meter hurdles

1) Naomi Welling, TM, 47.37; 2) Grace Weller, PSG, 55.47; 3) Abigail Taylor, PSG, 57.43; 4) Maddy Mandt, KTN, 58.44; 5) Sherlyn Malabanan, KTN, 1:01.47; 6) Hannah Wharton, KTN, 1:02.86.

4x100 relay

1) Juneau-Douglas (Siddeek, Wittwer, Garcia, Fagerstrom), 56.28 seconds; 2)?Thunder Mountain, 57.93; 3) Sitka, 1:00.43; 4) Ketchikan (Prutsman, Mandt, Malabanan, Enright), 1:00.72.

4x200 relay

1) Thunder Mountain (Haight, Kay, Luhrs, Welling), 1:57.64; 2) Juneau-Douglas, 2:00.24; 3) Haines, 2:10.31; 4) Sitka, 2:15.39.

4x400 relay

1) Ketchikan (Nelson, Franulovich, Crellin, Michalsen), 4:40.50; 2) Thunder Mountain, 4:52.42; Sitka, DQ; Petersburg, DQ.

4x800 relay

1) Thunder Mountain (Steinman, Dawson, Jones, Lohrey), 11:52.90; 2) Ketchikan (Tighe, Porter, Anzueto, Michalsen), 12:14.78.

High jump

1) Ava Tompkins, TM, 4 feet, 6 inches; 2) Nicole Seehafer, SIT, 4-6; 3) Gabriella Cagle, SIT, 4-4; 4) Emily Porter, KTN, 4-4; 4) Kaia Michalsen, KTN, 4-4; 6) Crysta Davis, KTN, 4-2.

Long jump

1) Naomi Welling, TM, 15 feet; 2) Kasia Adams, YAK, 13-4; 3) Gabriella Cagle, SIT, 13-2; 7) Crysta Davis, KTN, 11-8; 8) Kaia Michalsen, KTN, 11-7; 12) Hannah Wharton, 10-5.5.

Triple jump

1) Naomi Welling, TM, 33 feet, 1.5 inches; 2) Serena Badgley, HNS, 30-11.25; 3) Kasia Adams, YAK, 30-5; 4) Shawna Nelson, KTN, 28-2.

Shot put

1) Uinise Foo-Chong, TM, 32 feet, 8 inches; 2) Shawna Nelson, KTN, 32-5; 3) Alisha Young, HNS, 30-3; 7) Katie Broderick, KTN, 27-0; 9) Megan Alvey, KTN, 26-7.5; 10) Vona Enright, KTN, 24-4; 11) Torah Harding-Laman, KTN, 23-8.5; 16) Nicole Emmert, KTN, 22-5.5; 21) Paige DeBoer, KTN, 20-4.

Discus

1) Jenna Luhrs, TM, 103 feet, 11.5 inches; 2) Shawna Nelson, KTN, 88-9.5; 3) Uinise Foo-Chong, TM, 82-1; 7) Torah Harding-Laman, KTN, 72-1; 9) Katie Broderick, KTN, 69-1; 10) Vona Enright, KTN, 67-9.5; 14) Paige DeBoer, KTN, 59-4.5; 16) Nicole Emmert, KTN, 57-8.

Boys meet results

1) Thunder Mountain, 154.3 points; 2) Ketchikan, 106; 3) Sitka, 85.3; 4) Juneau-Douglas, 65; 5) Haines, 60; 6) Petersburg, 32; 7) Skagway, 14; 8) Yakutat, 2.3.

100-meter dash

1) Jon De LaCruz, SIT, 12.01 seconds; 2) Aquino Brinson, JD, 12.16; 3) Kelton Thompson, KTN, 12.22; 23) Taylor McLaren, KTN, 14.28; 26) Joshua Cornwall, KTN, 15.11.

200-meter dash

1) Kelton Thompson, KTN, 24.34; 2) Jon De LaCruz, SIT, 24.58; 3) Chris Luna, TM, 25.38.

400-meter dash

1) Kelton Thompson, KTN, 54.06; 2) Keegan Sunburg, HNS, 55.12; 3) Jon De LaCruz, SIT, 57.15; 15) Tyler Cornwall, KTN, 1:06.51.

800 meter

1) Khalil English, TM, 2 minutes, 5.80 seconds; 2) Airk Cochran, Skagway, 2:10.84; 3) Beau Albertson, KTN, 2:13.87; 7) Ben Kacenas, KTN, 2:19.78; 9) Ricky Voelz, KTN, 2:21.93; 18) Brandon Showalter, KTN, 2:42.66.

1600 meter

1) Khalil English, TM, 4:41.22; 2) Riley Moser, JD, 4:48.07; 3) Airk Cochran, SKG, 4:52.23; 10) Christopher Llanos, KTN, 5:14.74; 13) Ben Kacenas, KTN, 5:18.63; 22) Brandon Showalter, KTN, 5:51.02.

3200 meter

1) Khalil English, TM, 10:10.86; 2) Riley Moser, JD, 10:15.09; 3) James Steeves, TM, 10:19.64; 7) Christopher Llanos, KTN, 11:08.00; 14) Brandon Showalter, KTN, 12:27.61.

110-meter hurdles

1) Joe Ia, TM, 16.89 seconds; 2) Douglas Cook, KTN, 17.27; 3) Ricky Voelz, KTN, 19.09.

300-meter hurdles

1) Douglas Cook, KTN, 44.73; 2) Ricky Voelz, KTN, 46.07; 3) Jeffrey Erickson, PSG, 51.82.

4x100 relay

1) Thunder Mountain (Van Tamelen, Ia, Jahn, Bursell), 47.34; 2) Juneau-Douglas, 48.44; 3) Sitka, 54.13; 4) Petersburg, 54.17.

4x200 relay

1) Thunder Mountain (Jahn, Bursell, Steeves, Pietz), 1 minute, 38.86 seconds; 2) Sitka, 1:43.52; 3) Haines, 1:44.99; 4) Petersburg, 1:50.48; 5) Ketchikan (Kacenas, Cornwall, McLaren, Ford), 1:55.13.

4x400 relay

1) Ketchikan (Albertson, Thompson, Cook, Llanos), 3:48.71; 2) Haines, 3:51.05; 3) Juneau-Douglas, 3:51.41; 4) Sitka, 4:10.90.

4x800 relay

1) Ketchikan (Voelz, Llanos, Albertson, Kacenas), 9:18.89; 2) Thunder Mountain, 9:31.20; 3) Juneau-Douglas, 10:06.10; 4) Haines, 10:22.93; 5) Sitka, 10:32.98.

High jump

1) Patrick Henderson, HNS, 5 feet, 8 inches; 2) Phillip Fenumiai, JD, 5-4; 2)?Billy Ware, PSG, 5-4; 2) Nick Bursell, TM, 5-4; 5) Keelan Halvorsen, KTN, 5-2.

Long jump

1) Brendan Pietz, TM, 18 feet, 6.25 inches; 2) Neal Van Tamelen, TM, 18-0.25; 3) Ben Jahn, TM, 17-5; 9) Keelan Halvorsen, KTN, 15-5; 10) Sage Acteson, KTN, 14-6.5; 12) Tyler Cornwall, KTN, 14-0.5; Douglas Cook, KTN, DQ.

Triple jump

1) Brendan Pietz, TM, 39 feet; 2) Chris Olsen, HNS, 37-2.25; 3) Samson, Stengl, SIT, 34-8.5; 5) Keelan Halvorsen, KTN, 33-4.5; 7) Sage Acteson, KTN, 31-8.75; 8) Tyler Cornwall, KTN, 31-0.5.

Shot put

1) Chatham Conner, SIT, 45 feet, 1.5 inches; 2) Phillip Fenumiai, JD, 43-9.5; 3) Cody Ring, KTN, 42-1.5; 12) Taylor McLaren, KTN, 35-3; 18) Caleb Ford, KTN, 32-4.5; 22) Justin Oster, KTN, 31-9.5; 29) Joshua Cornwall, KTN, 26-7.

Discus

1) Chatham Conner, SIT, 124 feet, 2 inches; 2) Cody Ring, KTN, 121-2; 3) Morgan Nichols, TM, 116-7.5; 10) Caleb Ford, KTN, 98-8; 11) Justin Oster, KTN, 97-4.5; 16) Taylor McLaren, KTN, 86-6.5; 39) Joshua Cornwall, KTN, 51-5.